Jubileusz 60-lecia pracy naukowej prof. Doroty Simonides. Uroczystość na Uniwersytecie Opolskim

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego UMWO, w imieniu marszałka województwa Andrzeja Buły przekazała jubilatce list z życzeniami oraz portret dedykowany pani profesor i jej bliskim.
Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego UMWO, w imieniu marszałka województwa Andrzeja Buły przekazała jubilatce list z życzeniami oraz portret dedykowany pani profesor i jej bliskim. Sławomir Mielnik (O)
Na 60-leciu pracy naukowej profesor Doroty Simonides spotkali się w sali Senatu UO jej przyjaciele i uczniowie z regionu, z kraju i Europy.

- Pani profesor nie przypadkiem zajęła się badaniami terenowymi - mówiła w laudacji o jubilatce jej uczennica, prof. Janina Hajduk-Nijakowska, która wraz prof. Teresą Smolińską przygotowała uroczystość. - Chciała być bliżej człowieka, blisko ludzi. Prowadziła pionierskie terenowe badania folklorystyczne i przez 20 lat kierowała opolską folklorystyką.

Laudatorka przypomniała, że profesor Simonides ma w dorobku ponad 300 prac. Od poważnych dzieł naukowych, jak „Folklor Górnego Śląska”, po bawiące kolejne pokolenia Opolan „Bery śmieszne i ucieszne”. Pięć razy wybierano ją do Senatu RP.

Śląskie zakorzenienie prof. Doroty Simonides w familoku Nikiszowca, gdzie wyrosła w górniczej rodzinie, i na Opolszczyźnie, którą się zachwyciła jako nauczyciel i badacz, pokazał film wyświetlony podczas benefisu.

- Mój Śląsk to jest Opole - mówiła z ekranu jubilatka. - Zakochałam się w nim. Walczyłam o to województwo, ale zależy mi, aby cały Śląsk był piękny.

Na żywo przemawiała bardzo krótko, zwracając się do swoich kolegów z Krakowa i Torunia, z Odessy, Brna i Bratysławy z naukowym przesłaniem: - Uczcie tak studentów, by nie budowali piątego, czwartego i pierwszego piętra bez fundamentów. Bez znajomości klasyków. Byłoby mi przykro, gdyby za 10 lat zwyczajnie nie wiedzieli, że była jakaś Simonides.

Gratulacje i życzenia w imieniu Uniwersytetu Opolskiego przekazała prorektor uczelni prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak. - Pani profesor zwyczajna, nadzwyczajna, gratuluję i podziwiam w imieniu całego środowiska - mówiła. - Jest pani ikoną folklorystyki polskiej i ikoną walki o prawa człowieka. Opolszczyzna jest warta pani ducha, zapału i serca. Będzie pani nadal naszą ostoją. Proszę się z tym pogodzić.

O klimat spotkania, prawdziwie śląski i liryczny, zadbał zespół „Silesia” z Łubnian, który wzruszył zarówno jubilatkę, jak i wszystkich gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska