Kampania „Hospicjum to też życie” rozpoczęta

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Jako pierwsza wystąpiła Karolina Kałuża z klasy fortepianu, uczennica pani Beaty Danilewskiej.
Jako pierwsza wystąpiła Karolina Kałuża z klasy fortepianu, uczennica pani Beaty Danilewskiej. Krzysztof Ogiolda
Uczniowie opolskiej szkoły muzycznej zagrali dziś dla hospicjum „Betania”.

Jako pierwsza wystąpiła Karolina Kałuża z klasy fortepianu, uczennica pani Beaty Danilewskiej. Wykonała walca As dur Fryderyka Chopina.

- To świetny pomysł, by uczniowie grali dla „Betanii” - uważa Beata Danilewska. - Życie ludzkie stanowi pewną ciągłość. Jesteśmy wzajemnie odpowiedzialni za siebie. Najpierw starsi za młodszych, ale kiedy starsi są w potrzebie, my powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy. Także sprawić przyjemność swoją grą. Karolina jest świetną dziewczyną, pracuje bardzo dużo, uczestniczy w licznych konkursach ogólnopolskich. Niedawno była z zespołem naszej szkoły w Niemczech i grała zarówno solo, jak i z orkiestrą jako uczestniczka Festiwalu Beethovenowskiego.

- Program koncertu jest bardzo różnorodny – mówi Jan Swaton, wicedyrektor opolskiej szkoły muzycznej. - Chcieliśmy zaprezentować trochę muzyki klasycznej, różne instrumenty i różnych wykonawców. Publiczność słuchała muzyki fortepianowej, solistka, Kinga Richter zagrała na klarnecie, jeden z naszym uczniów, Szymon Gacek - na marimbie. Zaprezentowała się także orkiestra jazzowa.

Koncertowi towarzyszyła kwesta na „Betanię.

- Potrzeb jest wiele - mówi Jarosław Wach, skarbnik Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie oraz dyrektor Centrum Opieki Paliatywnej „Betania”. - Dostaliśmy w darze od Energetyki Cieplnej Opolszczyzny Serwis SA pompę centralnego ogrzewania „z górnej półki” wartości kilku tysięcy złotych, ale musimy do niej dokupić osprzęt. Cały czas wymieniamy łóżka. Ustawa nakazuje nam wprowadzenie systemu elektronicznej dokumentacji medycznej, co także generuje wydatki. A bieżąca działalność „Betanii” również kosztuje. Stale przebywa w hospicjum siedemnaścioro pacjentów. Z hospicjum domowego korzysta kolejnych trzydzieścioro.

Jako ostatni wystąpili członkowie Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Opolu pod kierunkiem Jacka Hornika.

- Tworzą go młodzi ludzie bardzo zaangażowani w granie muzyki rozrywkowej, której nie uczą się na lekcjach gry na instrumentach, gdzie króluje klasyka – mówi Jacek Hornik. - Tym większy szacunek dla nich, że znajdują czas i ochotę, by swoje hobby realizować. Zagraliśmy utwory z klasyki big-bandowej: „Fancy Pants” Sammy Nestico, ten sam autor był też aranżerem kolejnych naszych utworów. Zaczepiliśmy również o temat z „Porgy & Bess” Gershwina, a zakończyliśmy składanką ze znakomitego filmu „Blues Brothers”.

W ramach kampanii „Hospicjum to też życie” w najbliższym czasie planowane są następujące wydarzenia: 20 października odbędzie się gala „Betanii”, podczas której uhonorowani zostaną darczyńcy i wolontariusze hospicjum, zaś tydzień później – 27 X – w ramach koncertu w symfonicznego Filharmonii Opolskiej odbędzie się zbiórka publiczna na rzecz „Betanii”.

Opolskie info 13.10.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska