Łukasz Kampa, Maciej Sproch i Oskar Karniszewski najlepsi w konkursie inspekcji pracy [zdjęcia]

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W konkursie zmierzyło się 9 uczniów.
W konkursie zmierzyło się 9 uczniów. Archiwum OIP
W V edycji konkursu poświęconego bezpieczeństwu i prawie pracy I miejsce zajął Łukasz Kampa z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu, II Maciej Sproch - z Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu, III Oskar Karniszewski z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego z Grodkowa.

W finale piątej edycji konkursu zmierzyło się 9 uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu, którzy zajęcia warsztatowe odbywają w Centrach Kształcenia Praktycznego w Nysie, Grodkowie, Kędzierzynie-Koźlu oraz Opolu.

Reprezentanci wyłonieni zostali w eliminacjach szkolnych. Wcześniej wzięli udział w wykładach inspektorów OIP w Opolu na temat zagadnień BHP i prawa pracy.

Organizatorami Konkursu Wiedzy i Umiejętności z zakresu Bezpieczeństwa Pracy i Prawa Pracy w ujęciu praktycznym byli Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu i Centrum Kształcenia Praktycznego.

- Oferta Centrów Kształcenia Praktycznego jest coraz bogatsza, bo od kilku lat systematycznie rośnie liczba uczniów chętnych do nauki w szkołach zawodowych. A placówki chcąc sprostać wymaganiom rynku inwestują w organizację pracowni technicznych, których wyposażenie jest identyczne jak to w zwykłych zakładach pracy. Stąd też możliwość organizacji ciekawych konkursów praktycznych - podkreśla Agnieszka Stefaniak, rzeczniczka prasowa OIP w Opolu.

W pierwszym etapie tegorocznej edycji konkursu zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań z zakresu BHP i prawa pracy.

Druga część konkurs to już zajęcia praktyczne. Właściwe przygotowanie stanowiska pracy, a stanowisko to zależne było oczywiście od profilu klasy, do której na co dzień uczęszczają uczniowie.

I tak budowlańcy musieli przygotować stanowisko do rozbiórki uszkodzonej nawierzchni czy - drugie - do uzupełnienia zniszczonego tynku. Mechanicy samochodowi m.in. do sprawdzenia i uzupełnienia akumulatora czy wiertarskiego usunięcia urwanej śruby w cylinderku hamulcowym. Dla każdego inne zadanie przy innej maszynie. Ale zasada ta sama.

Jury, pod przewodnictwem NIP Wacława Bojnowskiego z OIP w Opolu, oceniało kompleksowo - a więc począwszy od tego czy uczestnik przystąpił do pracy w czystym kompletnym ubraniu roboczym, przez zapoznanie się z instrukcjami BHP, sprawdzenie stanu technicznego stanowiska pracy, po konkretne działania już związane ze specyfiką zadania, na środkach ochrony bezpośredniej kończąc.

- Taka konstrukcja oceny wzorowana jest na ocenie jakiej młodzi ludzie poddawani są podczas zdobywania kwalifikacji w ostatnim roku edukacji - mówił Marian Dobrowolski z Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu, członek jury.

Tym samym udział w konkursie był dla nich również możliwością pierwszego sprawdzenia się. Poczucia egzaminacyjnego wyzwania i stresu.

Najczęstsze popełniane przez uczniów błędy to: niezapoznanie się z instrukcjami BHP, brak środków ochrony bezpośredniej, a także brak zachowania ładu i porządku na stanowisku.

- Młodemu mechanikowi samochodowemu, który wypinał akumulator z auta nie przeszkadzały rozsypane na podłodze, celowo przez jury, śruby, które przecież stanowią zagrożenie związane chociażby z poślizgnięciem czy też szmata porzucona pod maską auta tuż przy akumulatorze. Inny uczeń przygotowujący stanowisko pod toczenie wałka kilkukrotnie potykał się o ustawiony przy maszynie karton i niestety nie wpadło mu do głowy, by przeszkodę odsunąć - wyliczał błędy przewodniczący jury NIP Wacław Bojnowski.

Na listę powtarzających się błędów wpisać można także: brak stosowania środków ochrony bezpośredniej lub ich niepełny dobór z magazynu czy brak nawyku sprawdzenia czy maszyna jest pod napięciem.

- „Tymczasem w dzisiejszym świecie świadomy klient oczekuje usługi czy produktu wykonanego nie tylko szybko i dobrze, ale też starannie. Bez względu na to, czy mówimy o produkcie czy usłudze, staranność nie może być pozbawiona tzw. elementów „health and safety”, czyli bezpieczeństwa. Tak dzieje się już w innych krajach Europy - podkreślał podczas wręczenia nagród OIP w Opolu Arkadiusz Kapuścik.

W V edycji konkursu I miejsce zajął Łukasz Kampa z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu, II Maciej Sproch- z Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu, III Oskar Karniszewski z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego z Grodkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska