Nie daj się zrobić na wnuczka! Policja ostrzega

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
W ubiegłym roku na terenie Opolszczyzny doszło do 17 oszustw metodą na tzw. wnuczka. Seniorzy stracili w ten sposób 330 tysięcy złotych!

- W tym roku doszło już do 10 takich oszustw na blisko 260 tysięcy złotych - mówi inspektor Jarosław Kaleta, komendant wojewódzki policji w Opolu. - Robimy wszystko, by problem ten był jak najmniejszy, stąd pomysł na tę kampanię.

Komenda Wojewódzka Policji w Opolu wraz z partnerami - Urzędem Miasta Opola, TVP 3 Opole i agencją pracy Weegree w Opolu zainicjowały akcję profilaktyczną "Nie daj się zrobić na wnuczka".

- Przygotowaliśmy wspólnie spot przestrzegający przed oszustami oraz ich metodami - mówi nadkomisarz Marzena Grzegorczyk, rzeczniczka opolskiej policji.

Będzie on dostępny m.in. na YouTube, Facebooku opolskiej policji, na stronie internetowej komendy wojewódzkiej oraz opolskich mediów, a także wyświetlany na spotkaniach z seniorami.

Akcja jest ważna, bo metody działania oszustów cały czas się zmieniają i ewoluują. By zapobiec tego typu przestępstwom opolska policja wciąż rozwija sposoby docierania do seniorów i ich bliskich.

- Działamy na wielu płaszczyznach. W profilaktykę zaangażowani są dzielnicowi, którzy w bezpośrednich rozmowach z ludźmi przestrzegają, apelują o rozwagę i edukują jak uchronić się przed oszustwami. Policjanci uczestniczą także w zebraniach wspólnot mieszkaniowych, współpracują z zarządcami spółdzielni, biorą udział w dyskusjach w klubach seniora - wylicza komisarz Hubert Adamek, naczelnik wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Innym sposobem dotarcia do szerszego grona odbiorców jest współpraca z lokalnymi parafiami. W kościelnych gablotach zawisły plakaty ostrzegające przed oszustami, dzielnicowi po mszach kolportują ulotki informacyjne. Wydział Prewencji KWP w Opolu rozdysponował 700 takich plakatów i 10 000 ulotek.

Kolejną płaszczyzną działań profilaktycznych są szkolenia dla pracowników banków. To dzięki ich czujności można uchronić seniora przed utratą majątku. Policjanci uwrażliwiają bankowców na sytuację kiedy starsza osoba chce pobrać lub przelać dużą ilość pieniędzy.

- Do tej pory odbyliśmy blisko 70 takich spotkań, na których przeszkoliliśmy ponad 200 pracowników banków - mówi Hubert Adamek.

Opolska policja współpracuje także z administratorem Regionalnego Systemu Ostrzegania. Osoby wpisane do tego systemu otrzymują sms-y z ostrzeżeniami, na temat aktywności i metod działania oszustów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska