„Niesamowite kobiety Śląska Opolskiego”. Wystawa w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
„Niesamowite kobiety Śląska Opolskiego”. Wernisaż wystawy w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Gościem wernisażu była 103-letnia Bronisława Liguda-Kozak, na zdjęciu podczas rozmowy z profesor Dorotą Simonides.
„Niesamowite kobiety Śląska Opolskiego”. Wernisaż wystawy w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Gościem wernisażu była 103-letnia Bronisława Liguda-Kozak, na zdjęciu podczas rozmowy z profesor Dorotą Simonides. Sławomir Mielnik (O)
Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu otwarto - liczącą 34 biogramy – ekspozycję. W wernisażu uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, kultury, biznesu i Kościoła.

- Data, w której otwieramy tę wystawę nie jest przypadkowa – podkreśliła inicjatorka powstania ekspozycji, wicewojewoda Violetta Porowska. - 99 lat temu młode państwo polskie jako jedno z pierwszych w Europie zapewniło kobietom prawa wyborcze. My chcemy tą ekspozycją odkryć dla współczesnych biografie silnych, zdeterminowanych, ambitnych kobiet. Informacji o nich szukaliśmy w bibliotekach, archiwach i na cmentarzach. Bardzo dziękuję za pracę włożoną w przygotowanie dr Joannie Banik z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Podczas wernisażu dr Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego przedstawiła postacie czterech uwiecznionych na wystawie kobiet: księżniczki Wioli, żony księcia Kazimierza I Opolskiego, Marii Cunitii, XVII-wiecznej astronomki związanej z Byczyną, założycielki sióstr elżbietanek, bł. Marii, Luizy Merkert oraz śląskiego Kopciuszka, Joanny Schaffgotsch.

Sylwetki utrwalonych na wystawie rodłaczek zaprezentowała publiczności Aleksandra Starczewska-Wojnar kierująca oddziałem Informacji i Udostępniania w Archiwum Państwowym w Opolu. Znalazły się w tym gronie: Waleria Nabzdyk, uczestniczka III powstania śląskiego, harcerka i rodłaczka Helena Lehr, Zofia Hajduk z Poliwodów, jedna z najmłodszych działaczek Związku Polaków w Niemczech oraz zasłużona dla promocji polskiego słowa na Śląsku Marta Liguda Pawletowa.

Córka pani Marty, Bronisława Liguda-Kozak ma 103 lata, Opolanie pamiętają ją jako lekarkę. Była ona gościem wernisażu, a z rąk wicewojewody Violetty Porowskiej otrzymała przyznany przez prezydenta RP Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

- Mamę trzyma niepokój, czy na pewno Polska jest taka, jak powinna być – mówiła o odznaczonej jedna z córek.

- Jako biografista zawsze byłem przekonany, że historię tworzą ludzie, nie tłumy - powiedział nto gość wernisażu prof. Stanisław Nicieja. - Przede wiekami kobietom było trudno dawać twarze epoce. Z czasem było ich w kulturze, polityce i innych dziedzinach życia coraz więcej. W XXI wieku coraz bardziej kobiety dominują. Za to mężczyźni wydają się coraz bardziej zakompleksieni. Coś się z nimi stało.

Wystawa będzie pokazywana w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Potem trafi do zainteresowanych szkół, a w marcu 2018 do Sejmu RP.

Opolskie info 24.11.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska