Opolski Teatr Lalki i Aktora chce się uczyć od młodego widza. Powstaną nowe klasy patronackie

Anna Konopka
Anna Konopka
Krystian Kobyła, dyrektor OTLiA podpisał listy intencyjne z dyrektorami szkół, mówiące o utworzeniu kolejnych klas patronackich.
Krystian Kobyła, dyrektor OTLiA podpisał listy intencyjne z dyrektorami szkół, mówiące o utworzeniu kolejnych klas patronackich. Anna Konopka
W środę (10.01) w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, w obecności dyrektorów dziesięciu szkół z Opolszczyzny zostały podpisane listy intencyjne przewidujące utworzenie 15 klas patronackich. Projekt zakłada współpracę uczniów z zespołem aktorskim OTLiA, a także z pracownikami teatru. Dowiedzieliśmy się również, co ciekawego w repertuarze będzie w najbliższym czasie.

Współpraca z OTLiA ma być ciekawa dla uczniów i nauczycieli. Wspólne projekty klasy patronackie z teatrem w Opolu realizować będą na wielu poziomach.

– To partnerstwo ma być przyjazne dla szkół, ale teatr też chce się uczyć od młodego widza - mówił Rafał Mościcki, pedagog teatru w OTLiA. - Chcemy sprawdzić, czy język teatru w przypadku danych przedstawień dociera do młodych zgodnie z naszymi założeniami. Zapytamy dzieci co sądzą o danych spektaklach, jak je odbierają.

Projekt zakłada m.in. warsztaty z aktorami, udział uczniów w próbach teatralnych i przedstawieniach przedpremierowych, projektach edukacyjnych teatru czy wsparcie aktorów i profesjonalistów przy tworzenie szkolnych spektakli. Nie zabraknie wizyt aktorów w szkołach i szkoleń dla nauczycieli m.in. z pedagogiki teatru.

- Pedagogika teatru pozwala wyciągnąć młodego człowieka do innego środowiska, pozwala na nowo spojrzeć na zespół, grupę i to jak ona funkcjonuje. To się świetnie sprawdza w przypadku uczniów, z którymi wcześniej trudno się pracowało - opowiada Rafał Mościcki.

Dyrektorzy szkół wiele obiecują sobie po utworzeniu takich klas i już mają wiele pomysłów na wspólne działania.

- Jesteśmy w małym wiejskim środowisku, chcemy zarazić dzieci teatrem i sprawić aby był dla nich formą spędzania wolnego czasu. Chodzi także o zajęcia pozalekcyjne. Liczę także na to, że dzieci z klasy patronackiej zarażą kolegów z innych klas naszej szkoły pasją do teatru – mówi Monika Josek, dyrektor PSP w Wawelnie, w której taka klasa powstanie po raz pierwszy.

- Bardzo się cieszę z tego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że dzieci złapią bakcyla teatru. Już dziś myślimy o stworzeniu spektaklu pod kierunkiem prawdziwych reżyserów i aktorów, który przygotują nasi uczniowie. Premiera odbyłaby się we wrześniu kolejnego roku szkolnego. Chcemy też propagować edukację teatralną w całej szkole - zdradza Ewa Drop, dyrektor PSP nr 31 w Opolu.

Po podpisaniu listów intencyjnych Krystian Kobyłka, dyrektor OTLiA zapowiedział też najbliższe wydarzenia.

- W lutym odbędą się aż trzy premiery w naszym teatrze. Na feriach zagramy dla dzieci aż dziewięć razy "Hokus pokus, czary mary... i król" - zapowiadał szef OTLiA.

- Szczególnie zapraszamy też na spektakl z udziałem osób niepełnosprawnych 21 stycznia o godz. 17.00. Dochód ze sprzedanych biletów-cegiełek zostanie przekazany na potrzeby Domowego Hospicjium w Opolu - dodał.

W przygotowanie spektaklu "W przestrzeni dwóch świateł", w którym zabrzmi muzyka na żywo, zaangażowany był Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach.

- To bardzo ważny aby osby niepełnosprawne włączyć w sposób czynny do kultury. Dla naszych aktorów występ na deskach prawdziwego teatru będzie prawdziwym wydarzeniem - mówi Renata Gliniorz, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach.

Spektakl opowiada o postrzeganiu osób niepełnosprawnych w dzisiejszym chaotycznym, pędzącym świecie.

Bilety można rezerwować w OTLiA.

LISTA SZKÓŁ I KLAS PATRONACKICH:

1). Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Brzechwy w Gogolinie,

2). Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 w Opolu – Czarnowąsach

3). Publiczna Szkoła Podstawowa nr 33 w Opolu

4). Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

5). Szkoła Podstawowa „TAK” w Opolu Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia

6). Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Komprachcicach,

7). Publiczna Szkoła Podstawowa w Wawelnie,

8). Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 im. Adama Mickiewicza w Opolu,

9). Publiczna Szkoła Podstawowa nr 20 im. Księcia Jana Dobrego w Opolu,

10). Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu.

Zobacz też: Giełda starych płyt w Opolu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska