Plac Jana Pawła II w Opolu do przebudowy. Będzie więcej...

Plac Jana Pawła II w Opolu do przebudowy. Będzie więcej zieleni

Artur Janowski

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Projekt przebudowy placu Jana Pawła II zmodyfikowano m.in. przez dodanie drzew i krzewów. Znalazło się też miejsce na muzyczny plac zabaw. Całość może być gotowa już w przyszłym roku.
Przebudowa placu może się zakończyć w przyszłym roku.
1/11
przejdź do galerii

Przebudowa placu może się zakończyć w przyszłym roku. ©Architop (O)


Koncepcję nowego placu pokazano po raz pierwszy jesienią 2015 roku, ale już wtedy urzędnicy zapowiadali, że zwycięska praca musi być poprawiona.

- Chcemy na przykład, aby strefa zieleni była nieco większa. Trzeba też pamiętać, że sąsiadujący z placem teatr też ma swoje plany i nasz projekt musi być z nimi połączony - podkreślał Zbigniew Bomersbach, architekt miejski.

I tak się stało, a jak podkreśla urząd miasta, nie ma planów wycinki drzew, poza kilkoma, u których stwierdzono choroby. Co więcej - zieleni znacznie przybędzie.

- Roślinność na nowym placu Jana Pawła II jest dla nas bardzo ważna, to ona ma bowiem izolować mieszkańców od hałasu, którego w centrum nie brakuje - mówi Bomersbach.

Zmodyfikowana koncepcja architektów Małgorzaty i Andrzej Zatwarnickich zakłada także powstanie muzycznego placu zabaw, a takiego miejsca w Opolu jeszcze nie było.

- Urządzenia nie będą jednak bardzo głośne, musimy pamiętać, że dookoła mieszkają ludzie - podkreśla Andrzej Zatwarnicki.

Plac ma być nie tylko miejscem odpoczynku, ale też rekreacji. Dlatego zaplanowano przestrzeń na imprezy i koncerty, gdzie będzie stać telebim oraz rozkładana scena. Projekt przewiduje również budowę fontanny i płytki kamienne z cytatami z Jana Pawła II.

Przebudowa pozwoli również stworzyć miejsca z dostępem do bezpłatnego internetu oraz niewielki ogród różany. Znikną stare płyty, którymi plac dawniej wyłożono oraz rozsypujące się murki.

- Zastąpimy je zielenią, płytami kamiennymi i niewielkimi spadkami - mówi Bomersbach.

Miasto stara się pozyskać pieniądze unijne na przebudowę placu, a poza samą inwestycją projekt przewiduje organizacje szeregu wydarzeń kulturalnych.

Na razie wszystko idzie w dobrym kierunku, bo wniosek przeszedł ocenę formalną, a w maju powinna zapaść decyzja o dotacji. Całość ma kosztować nie więcej niż 4,2 mln zł. Jeśli będą pieniądze, to w 2017 roku zobaczymy zupełnie inny plac Jana Pawła II.

Komentarze (9)

Wszystkie komentarze (9) forum.nto.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Warto zobaczyć

Mama i ja, Tata i ja. Prześlij zgłoszenie!

Mama i ja, Tata i ja. Prześlij zgłoszenie!

 Wybieramy Sołtysa Roku 2016. Czekamy na Wasze zgłoszenia

Wybieramy Sołtysa Roku 2016. Czekamy na Wasze zgłoszenia

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Oto MISS EURO 2016? Zobacz zdjęcia kibiców z meczu Polska - Ukraina [MEGAGALERIA]

Oto MISS EURO 2016? Zobacz zdjęcia kibiców z meczu Polska - Ukraina [MEGAGALERIA]

Wideo