Primus in Agendo, czyli pierwsi w działaniu na rzecz chorych, samotnych, bezdomnych. Odznakim dla Opolan

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Sześć odznak Primus in Agendo otrzymali Opolanie szczególnie ofiarni i zaangażowani w działania na rzecz niepełnosprawnych, bezdomnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Honorowe Odznaki Primus in Agendo (pierwszy w działaniu ) otrzymali dzisiaj:

Antoni Tercha (pośmiertnie) - za organizację pomocy osobom bezdomnym, uzależnionym i zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz zaangażowanie w życie społeczności lokalnej. Pan Antoni swoje życie zawodowe poświęcił na realizację projektów mających na celu przede wszystkim przywrócenie godności osobie bezdomnej, poprzez działalność terapeutyczną oraz aktywizację społeczną i zawodową. W ramach swojej działalności nie tylko wspierał na co dzień osoby dotknięte przez los, ale również angażował się w liczne projekty mające wpływ na zmianę sposobu postrzegania osób bezdomnych przez społeczność lokalną.

Janina Rudawska – za działania na rzecz osób chorych na cukrzycę oraz ich rodzin, a także promocję zdrowia osób starszych i osób niepełnosprawnych. Pani Janina, angażując się w pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę, prowadzi badania, a w ramach działań w obszarach profilaktyki i promocji zdrowia organizuje szkolenia oraz uczestniczy w akcjach związanych z wyposażeniem osób chorych w sprzęt medyczny. Z ogromna pasją działa również na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych, poprzez wspieranie ich aktywności, przełamywanie marginalizacji oraz prowadzenie edukacji społecznej o potrzebach i uprawnieniach tych osób.

Grażyna Popek – za działania na rzecz poprawy jakości życia rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Pani Grażyna dzięki determinacji w działaniu przyczyniła się do utworzenia w Kluczborku integracyjnej ścieżki edukacyjnej dla dzieci z niepełnosprawnościami, począwszy od przedszkola, przez szkołę podstawową z oddziałami integracyjnymi, gimnazjum, a kończąc na szkołach średnich. Jednocześnie, pracując w ramach stowarzyszenie działającego na rzecz osób niepełnosprawnych, rozwija wśród młodzieży i studentów ideę wolontariatu dla rodzin wymagających wsparcia.

Joanna i Gerard Wilczkowie – za pracę z dziećmi, w ramach prowadzonego Rodzinnego Domu Dziecka w Reńskiej Wsi, oraz działalność na rzecz rozwoju rodzicielstwa zastępczego. Państwo Wilczkowi prowadząc od 20 lat Rodzinny Dom Dziecka w Reńskiej Wsi, zawsze zapewniali umieszczonym w nim dzieciom bezpieczne i przyjazne środowisko rodzinne, podejmując jednocześnie liczne działania promujące i wspomagające rodzinną pieczę zastępczą. Dzięki ich postawie, bezinteresownemu zaangażowaniu i przykładzie, wiele rodzin podjęło trud wychowania dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, co czyni ich najlepszymi ambasadorami idei rodzicielstwa zastępczego.

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja” – za działalność w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, promocję ich twórczości oraz integrację ze społecznością lokalną. Stowarzyszenie od początku swojej działalności, realizuje z sukcesem liczne zadania i projekty, dofinansowane również ze źródeł europejskich.
W pracy na rzecz osób niepełnosprawnych korzysta z rozwiązań stosowanych za granicą, a także wdraża własne rozwiązania i dobre praktyki, mające celu podniesienie jakości życia osób wymagających wsparcia oraz edukację społeczną.

Mieczysław Wojtaszek – za działalność na rzecz rozwoju polityki społecznej w województwie opolskim. Swoje życie zawodowe poświęcił aktywnej działalności na rzecz rozwoju pomocy społecznej, rynku pracy oraz ochrony zdrowia publicznego. Promując nowe rozwiązania oraz dobre praktyki przyczynił się do tworzenia dobrego klimatu dla rozwoju polityki społecznej w regionie.
W ramach pracy na rzecz sektora pozarządowego współtworzył stowarzyszenie, które w zakresie wypracowanych standardów pomocy osobom bezdomnym, stało się wzorem dla innych organizacji pożytku publicznego, zarówno w województwie opolskim jak
i na terenie całego kraju.

- Wasza postawa może być wzorem dla innych. Dajecie świadectwo temu, że warto pomagać. Macie odwagę walczyć o godność słabszych. Dajecie im poczucie, że ktoś się o nich troszczy. Za to wszystko dziękuję wam w imieniu całego społeczeństwa - powiedział wojewoda Adrian Czubak, który wręczył odznaki przyznane przez ministra polityki społecznej.

- Chcemy aby osobom niepełnosprawnym żyło się lepiej. Robimy to, co lubimy i to, co należy robić. Ale to nic wielkiego - powiedziała Małgorzata Kwiring-Pondel z kluczborskiej „Nadziei”. - Miło jest być wyróżnionym. To uskrzydla i mobilizuje do dalszej pracy.

Flesz: Większe kary dla posłów, ile zarabiają parlamentarzyści

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska