Przewodnicy PTTK z całej Polski spotkali się w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Przewodnicy PTTK spotkali się w Opolu.
Przewodnicy PTTK spotkali się w Opolu. Fot. Krzysztof Ogiolda
Ponad sto osób przyjechało na VII Forum Przewodników Turystycznych. Temat: Folklor i etnografia w pracy przewodnika.

- Obchodzimy właśnie 60 lat przewodnictwa na Opolszczyźnie - mówi Ewa Tomaszczyk, członek Koła Przewodników i Pilotów PTTK im. Księcia Jana Dobrego w Opolu. – Z tej okazji jest to spotkanie ludzi z całej Polski. Prezentujemy okolicznościową wystawę, został też przygotowany specjalny medal, który uczestnicy otrzymali na pamiątkę. Okazuje się, że przewodnictwo ma się w Polsce dobrze, a przewodnictwo PTTK leży w Polsce po wojnie u podstaw tej działalności.

- Macie przebogatą ziemię – mówi Anna Sierpińska, przewodnicząca Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych i Komisji Przewodnickiej Zarządu Głównego PTTK. – Marszałek województwa opolskiego powiedział prawdę: Macie wszystko oprócz morza. Niesamowita jest architektura na Śląsku Opolskim, wasze zamki, przestrzeń architektoniczna w różnych stylach, przestrzeń zieleni, wreszcie samo Opole, które promuje się poprzez polską piosenkę, jest kojarzone jednoznacznie. Tu, gdzie zjeżdżają się tuzy muzyki, jest miejsce, gdzie ludzie bawią się najlepiej. Wszystko to jest atrakcyjne dla turystów.

Zbigniew Perdak, prezes Koła Przewodników i Pilotów im. Księcia Jana Dobrego w Opolu i prezes samorządu przewodników województw dolnośląskiego i opolskiego podkreśla, że miejsce spotkania i temat wybrano już rok temu, by wpisać się w 800-lecie Opola.

Przewodnicy uczestniczyli w wykładach (o budownictwie opolskim opowiadała gościom z całej Polski Elżbieta Grocholska Wijas, o obrzędach i zwyczajach rodzinnych na Śląsku prof. Teresa Smolińska. Mieli też okazję do udziału w zajęciach praktycznych: w Muzeum Wsi Opolskiej m.in. samodzielnie wykonywali pisanki oraz poznawali tajniki śląskiego stroju i obrzędów. Uczestniczyli w terenie w wodzeniu niedźwiedzia i grzebaniu żuru. Odbyli też wieczorny spacer po Opolu.

Nie zabraknie też okazji do przewodnickiej biesiady i degustacji śląskich potraw i oczywiście kołocza.

W niedzielę w programie m.in. wykład o historii opolskiego festiwalu.

Anna Sierpińska podkreśla, że przewodnicy uczestniczyli wykładach i warsztatach związanych z Opolszczyzną, ale pomoże im to opowiadać turystom o kulturze i etnografii w swoich regionach.

- Dostaliśmy tutaj niesamowite narzędzia do pracy. Przewodnicy PTTK są spójną społecznością ze swoją historią, tradycją i kadrą. Taka integracja jak w Opolu jest nam bardzo potrzebna - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska