„Ty, Hitler” w Teatrze Kochanowskiego

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Scena z próby spektaklu. Od lewej: Andrzej Jakubczyk, Krzysztof Wrona i Karol Kossakowski.
Scena z próby spektaklu. Od lewej: Andrzej Jakubczyk, Krzysztof Wrona i Karol Kossakowski. Natalia Popczyk
Reżyser Tomasz Kaczorowski wziął na warsztat współczesny niemiecki dramat „Ty, Hitler”, którego prapremiera odbyła się w 2015 roku.

Utwór Kristo Šagora, jednego z najpopularniejszych niemieckich twórców teatru dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a także wykładowcy uniwersyteckiego, to opowieść o dojrzewaniu, konfrontacji ideałów z niedoskonałą rzeczywistością, o pragnieniu władzy, źródłach zła i naprawie świata.

Przedstawienie będzie miało charakter teatralnej fantazji skupionej wokół tematów takich jak odpowiedzialność, skrajności, fascynacja złem. W zamierzeniu twórców ma się wpisywać we współczesną debatę społeczno-polityczną, która toczy się na tle radykalnych przemian w Europie. Temat ten podjął młody reżyser - absolwent wiedzy o teatrze na UJ i reżyserii na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Reżyserował słuchowiska i pracował jako asystent Marcina Libera, Piotra Ratajczaka i Anny Augustynowicz. Angażuje się w działalność edukacyjną teatrów, z którymi pracuje.

W październiku 2015 zadebiutował w Teatrze Współczesnym w Szczecinie autorskim spektaklem „Trollgatan. Ulica Trolli”.
W opolskim „Ty, Hitler” Tomasz Kaczorowski stawia wiele fundamentalnych pytań bez podawania oczywistych tez. Jak reagują młodzi ludzie, rozdarci pomiędzy sprzecznymi uczuciami i celami, których nie da się pogodzić? Jak radzą sobie z bezsilnością, z frustracją, którą odczuwają każdego dnia? Skąd pochodzi pragnienie posiadania i wywierania władzy? Ta dynamiczna i niepozbawiona humoru opowieść obnaża niebezpieczne ekstremizmy i skrajności, które mogą obudzić się w każdym z nas.

Autorką scenografii jest Agnieszka Wielewska, studentka malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W obsadzie: Karolina Kuklińska, Andrzej Jakubczyk, Karol Kossakowski i Krzysztof Wrona.

Przedstawienie adresowane jest do widzów w wieku 13+. Tomasz Kaczorowski podkreśla, że przede wszystkim zależy mu na obecności ludzi młodych, którzy coraz częściej ulegają populizmowi, demagogii i fascynacji złem.

Premiera odbędzie się w sobotę o 20.00 w Bunkrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska