W Opolu otwarto Bank Mleka Kobiecego

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Anna Bieniewska z synkiem Fabiankiem i dr Gabriela Kołodziej, kierownik banku.
Anna Bieniewska z synkiem Fabiankiem i dr Gabriela Kołodziej, kierownik banku. R. Mielnik (O)
Bank Mleka Kobiecego otwarto we wtorek w szpitalu ginekologiczno-położniczym w Opolu. Będą z niego korzystać przede wszystkim wcześniaki, dla których to nie tylko pokarm, ale i lek. To szósta tego typu placówka w kraju.

Pierwszą dawczynią mleka do opolskiego banku jest Anna Bieniewska z Kędzierzyna-Koźla, która w grudniu urodziła drugiego syna.

- Mam mnóstwo pokarmu, znacznie więcej, niż potrzeba dla mojego Fabiana. Wspólnie z mężem uznaliśmy, że chcemy podzielić się tym cennym darem z innymi dziećmi i ich mamami - mówi pani Anna, która raz w tygodniu przyjeżdża w tym celu do Opola. Oddała już ok. 60 litrów.

Bank Mleka Kobiecego to nowoczesne laboratorium, które zajmuje się pozyskiwaniem i przechowywaniem mleka. Wyposażone jest w zamrażarki, chłodziarki, pasteryzator, laktatory i sprzęt do badania mleka. - Pozyskujemy także dawczynie. To mogą być jedynie zdrowe, dobrze odżywiające się kobiety - mówi dr Gabriela Kołodziej, kierownik banku.

Z banku korzystać będą przede wszystkim wcześniaki, chore i zdrowe. - Wszyscy wiemy, jak cennym pokarmem jest mleko matki, ale w przypadku wcześniaków to nie tylko pokarm, ale także niezastąpiony lek. Nie wyobrażam sobie bez niego pierwszego tygodnia życia wcześniaków, które urodziły się ważąc 600 gramów - podkreśla prof. Maria Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Bank powstały przy opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii. To szósta tego typu placówka w Polsce. Pierwsze banki - w Warszawie i Toruniu - rocznie służą w sumie ok. 900 noworodkom. W kraju mleka z banku może rocznie potrzebować ok. 3 tysięcy maluszków. Z opolskiego skorzystało już 11 dzieci. 68 litrów mleka oddało osiem zarejestrowanych kobiet.

- Idea banku mleka kobiecego służy także promowaniu karmienia piersią, najzdrowszego zarówno dla dziecka, jak i matki, którą chroni od nowotworów i osteoporozy - podkreśla dr Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Opolski bank został utworzony w ramach projektu „Optymalizacja opieki nas kobietą ciężarną, matką i noworodkiem z uwzględnieniem kontaktu rodziców z dzieckiem i promocji karmienia naturalnego”, realizowanego wspólnie przez WCM w Opolu i szpital położniczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska