Warsztaty dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi w Opolskim Centrum Onkologii

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Nauka kaligrafii zajmuje nie tylko rękę, ale i głowę. Wymaga skupienia, a to pozwala na chwilę zapomnieć o chorobie.
Nauka kaligrafii zajmuje nie tylko rękę, ale i głowę. Wymaga skupienia, a to pozwala na chwilę zapomnieć o chorobie. Archiwum OCO
W Opolskim Centrum Onkologii odbyły się we wtorek warsztaty dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi w ramach kampanii “Wykorzystaj czas na życie”. Celem kampanii jest pokazanie pacjentkom, jak mogą aktywnie spędzać czas i co robić, aby oderwać się od bieżących problemów. Uwrażliwia też społeczeństwo na problem izolacji chorych.

Zaawansowany rak piersi to temat, który nie istnieje w mediach i debacie publicznej. - Pacjentki z takim rozpoznaniem są często spychane na margines życia społecznego jako te, którym nie można pomóc. To najgorsza rzecz, jaka może je spotkać. Chcemy to zmienić, edukując społeczeństwo, jak wspierać kobiety z zaawansowanym rakiem piersi. Chcemy pokazać chorym, że mogą żyć aktywnie, pracować, realizować swoje pasje – powiedziała Iwona Schymalla, prezes organizującej kampanię Fundacji „Żyjmy Zdrowo”.

Najgorsze, co może zrobić kobieta z nawrotem choroby, to zamknąć się w sobie. Niestety, często same kobiety skazują się na takie odizolowanie od ludzi, czując, że nie są nikomu potrzebne albo wstydząc się tego, że chorują. Warsztaty organizowane w ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie” mają zmienić ich sposób postrzegania samych siebie i pokazać, w jaki sposób mogą wypełniać swoje dni.

Podczas spotkania pacjentki uczyły się kaligrafii i uczestniczyły w warsztacie poświęconym modzie i pielęgnacji urody, zwłaszcza skóry, włosów i paznokci – szczególnie narażonych na uboczne skutki leczenia onkologicznego.

- Zajęcia manualne, rozwijanie pasji artystycznych to forma dodatkowej terapii. Pomagają one wyciszyć się, a przede wszystkim zajmują czas - podkreśla Anna Łabińska, psychoonkolog w OCO.

- Takie warsztaty dla pań to bardzo ważna rzecz. Pomimo choroby mają one wiele do zaoferowania, nie tylko swoim rodzinom, ale nam wszystkim. Niestety, często są traktowane jako osoby, którym nie da się już pomóc. Tymczasem postęp medycyny sprawia, że zaawansowany rak piersi staje się chorobą przewlekłą. Kobiety leczone nowoczesnymi lekami mogą wieść normalne życie i spełniać swoje role – matki, żony, pracownicy. Mam nadzieję, że dzięki kampanii temat zaawansowanego raka piersi przestanie być tematem tabu – powiedział Wojciech Redelbach, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

W ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie” do końca roku zaplanowane są warsztaty dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Kampania otrzymała honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
W ramach kampanii powstał film dokumentalny o polskich kobietach z zaawansowanym rakiem piersi w reżyserii Atheny Sawidis, którego premiera odbędzie się już wkrótce na antenie TVP. Jedną z jego bohaterek jest opolanka, Beata.

CZYTAJ Onkologiczna mapa Opolszczyzny jest pełna błędów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska