Życie zaczyna się w wieku 60+. Program dla opolskich seniorów

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Fot. Filip Kowalkowski
W projekcie „Młodość przychodzi z wiekiem” weźmie udział ok. 200 seniorów z Aglomeracji Opolskiej. Będą mogli za darmo pójść do teatru, albo dowiedzieć się, jak nosić wnuki, by nie obciążać kręgosłupa.

- Przed opracowaniem projektu konsultowaliśmy się z seniorami i z tych rozmów wynikało, że najbardziej doskwiera im samotność - mówi Magdalena Popławska z Opolskiego Centrum Demokracji Lokalnej FRDL, które we współpracy z Aglomeracją Opolską realizuje rządowy program „Młodość przychodzi z wiekiem”. - Trudno się temu dziwić. Ich bliscy, nierzadko ułożyli sobie życie wiele tysiące kilometrów stąd, więc rodziców odwiedzają sporadycznie. A nawet jeśli są na miejscu, to w codziennej bieganinie również nie zawsze mają czas dla seniora.

Określenie „staruszek” często dziś nie przystaje do osób po sześćdziesiątce. Wiele z nich to ludzie aktywni i żywiołowi, którzy nie chcą reszty życia spędzić w czterech ścianach mieszkania.

- Dziś 60-latek zachowuje się i wygląda tak, jak jeszcze kilkanaście lat temu osoba o dwie dekady młodsza. Ciepłe kapcie i telewizor nie są dla nich - podkreśla Magdalena Popławska. - Ci ludzie mają sporo wolnego czasu i w końcu mogą go wykorzystać na realizację pasji, na które do tej pory nie mogli sobie pozwolić.

W projekcie ma uczestniczyć około 200 seniorów w wieku 60+ z Opola, ale też z gmin: Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Gogolin, Izbicko, Komprachcice, Krapkowice, Lewin Brzeski, Łubniany, Murów, Niemodlin, Ozimek, Popielów, Prószków, Strzeleczki, Tarnów Opolski, Tułowice, Turawa, Walce, Zdzieszowice.

- Seniorzy będą mogli wziąć udział w zajęciach teatralnych, wybrać się do kina, teatru czy na wycieczki po Opolszczyźnie połączone z plenerami fotograficznymi, ale też - w ramach spotkań ze specjalistami - dowiedzą się jak np. nosić wnuki na rękach, żeby nie obciążać kręgosłupa, albo jak korzystać z nowoczesnych technologii - wylicza Magdalena Popławska. - Drugim elementem są szkolenia dla animatorów, czyli dla osób, które same są w wieku 60+, ale mają dość energii, aby porwać innych. Podpowiemy im, jak organizować czas, ale też, skąd wziąć na to pieniądze.

Aby zgłosić chęć uczestnictwa w projekcie wystarczy wypełnić formularz, dostępny na stronie www.opole.frdl.pl Więcej informacji można uzyskać pod nr. tel.: 77 454 48 29 lub 77 44 61 402. - Jedna osoba może wziąć udział w kilku różnych formach wsparcia - podkreśla Magdalena Popławska.

Rekrutacja trwa do końca sierpnia lub do wyczerpania miejsc. Udział we wszystkich zajęciach oferowanych w ramach projektu jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska