Szansa tylko dla technikum

  Szansa tylko dla technikum

  Aneta Ludwig aludwig@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Radni powiatu zgodzili się oddać tułowicki Zespół Szkół ministrowi środowiska. Oznacza to jednak likwidację działającego tam liceum.
  Przy tułowickim Zespole Szkół, liceum działa od trzech lat. Uczy się w nim ponad 100 uczniów, a to zbyt mało, żeby szkoła mogła działać samodzielnie. Liceum nie pozostanie w zespole, bo ministerstwo środowiska może prowadzić tylko szkoły leśne.
  Według zwolenników pomysłu, opieka ministra będzie szansą dla technikum, które uchodzi za jedną z najlepszych szkół leśnych w kraju.

  - Działa ich obecnie 13, a minister wybrał 7, w tym nas.
  Prawdopodobnie pozostałe czeka likwidacja, wtedy my zostaniemy jako jedyni w południowo-zachodniej Polsce. Musimy skorzystać z tej szansy - przekonuje Jerzy Piędzioch, dyrektor Zespołu Szkół w Tułowicach. - Będę robił wszystko, by liceum ogólnokształcące nadal mogło działać. Jedno jest pewne - uczniowie, którzy zaczęli w nim naukę, będą mogli ją skończyć.

  Konieczność likwidacji szkoły budzi jednak obawy radnych, którzy woleliby, żeby jedyne w Tułowicach liceum nadal istniało.
  - Jestem przeciwko temu pomysłowi, bo likwidacja szkoły utrudni życie młodzieży, która będzie musiała do dojeżdżać do innych miejscowości. Nawet, jeśli to się nie opłaca, uważam, że szkoła powinna pozostać - dowodzi Roman Respondek, radny z Osowca.

  Po burzliwej dwugodzinnej debacie na czwartkowej sesji radni zgodzili się oddać ministrowi szkołę wraz z całym majątkiem. Większością głosów przeszedł też zamiar likwidacji LO i LO dla dorosłych.
  - Uczniowie, którzy zaczęli naukę, na pewno skończą ją w tej samej szkole, bo jej wygaśnięcie ma nastąpić dopiero w 2007 roku - zapewnia Henryk Lakwa, starosta opolski.
  Na prowadzenie własnej szkoły, a dla niej oddzielnej dyrekcji, administracji, nauczycieli, powiatu nie stać. Dzięki temu, że minister środowiska przejmie prowadzenie technikum, wszystkie jego budynki, w tym zabytkowy pałacyk i wybudowany kilka lat temu basen i salę gimnastyczną, starostwo zaoszczędzi rocznie około 800 tys. zł.

  O zamiarze likwidacji LO urzędnicy muszą teraz powiadomić kuratora, gminę, radę pedagogiczną oraz rodziców uczniów. Mają na to czas do końca grudnia, bo minister szkołę leśną chce prowadzić już od
  1 stycznia 2005 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finałowego!

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Wideo