Będziemy poprawiać nasze nazwy

Artur Janowski [email protected]
Myślisz, że mieszkasz w Kolonii Gosławickiej? Błąd. Zgodnie z urzędniczym spisem jesteś z Kolonii Gosławskiej.

Choć nikt takiej nazwy w Opolu nie używa, to w urzędowym wykazie polskich nazw z 1980 roku figuruje właśnie taka. Podobny kłopot jest z dzielnicą, którą nazywamy Wójtową Wsią. Oficjalnie nazywa się tylko - Wójtową. W tym samym spisie jest też Bolkowa Kępa zamiast wyspy Bolko (jak do tego doszło - patrz ramka).

Nieścisłości dostrzeżono podczas sporządzania w Warszawie nowego spisu miejscowości. Ratusz - choć bardzo się starał - nie dociekł, skąd wzięła się taka sytuacja.
- Prezydent postanowił jednak, że trzeba to sprostować, bo w nazwach powinien być porządek - tłumaczy Agnieszka Jurowicz, naczelnik wydziału organizacyjnego.
Aby to zrobić, potrzebna jest zgoda rady miasta na konsultacje z mieszkańcami. Choć w urzędzie i wśród radnych można usłyszeć, że to zbyteczne, to od konsultacji nie ma odwrotu.

- To jest wymóg obligatoryjny, bez tego nie ma nawet co myśleć o złożeniu wniosku w sprawie zmiany nazw - tłumaczy Jurowicz.
Jeśli w styczniu radni wyrażą zgodę na konsultacje, to najpewniej specjalne listy pojawią się w budynkach urzędu miasta i np. w szkołach znajdujących się we wspomnianych dzielnicach.
Cała procedura zmiany nazw jest bardzo czasochłonna i pracochłonna. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to Wójtowa Wieś będzie wpisana do rejestru od 1 stycznia 2006 roku. Do tej pory będzie tam obowiązywać nazwa Wójtowa.KRÓTKA HISTORIA NAZW
Wyspa Bolko - do tej pory to tylko obiegowe określenie wyspy. Na początku zwano ją Kępą, potem pojawiło się określenie Bolko, a po wojnie powstała nazwa Bolkowa Kępa, która nadal figuruje w spisie.
Wójtowa Wieś - taką miejscowość odnotowano już w średniowiecznych dokumentach i zawsze była to Wójtowa Wieś. Obowiązująca dziś skrócona nazwa Wójtowa to - tak przynajmniej uważają historycy - zwykły błąd korektorski.
Kolonia Gosławicka - to dawna kolonia należąca do wsi Gosławice. Pojawiła się w źródłach pisanych pierwszy raz w 1864 roku. Wariant polski to Kolonia Gosławska, ale powszechnie od wielu lat mówi się właśnie Gosławicka.
Źródło: Instytut Śląski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska