Odwiedzał i do tańca zapraszał

  Odwiedzał i do tańca zapraszał

  Jag

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Razem z niedźwiedziem ulicami Nowej Kuźni przeszedł w minioną sobotę korowód przebierańców pod wodzą Gabrieli Gwóźdź, sołtysa wsi.
  Z muzyką i śpiewem odwiedzali wszystkich mieszkańców. Nie obeszło się bez tradycyjnego tańca gospodyni z misiem, poczęstunków na świeżym powietrzu i targów o datki na rzecz wsi. - Sypnijcie nam pani trochę tych euro, bo przeca wasz chłop w Holandyji robi - zachęcał umorusany młodzieniec Justynę Dudek z ul. Stawowej. Chwilę wcześniej uwolniła się z łap niedźwiedzia, którym w tym roku był radny Henryk Pach.
  - A dam wam, dam grosza i coś na rozgrzanie - śmiała się pani Justyna. - Ojciec, przynieście no gorzołki, bo nam przebierańcy zamarzną! - krzyknęła. Śmiechu było co niemiara. Po chwili korowód ruszył dalej ośnieżonymi tego dnia wiejskimi drogami.

  - Sześć lat temu znów zaczęliśmy kultywować tradycję wodzenia niedźwiedzia w naszej wsi - mówi Gabriela Gwóźdź, sołtys Nowej Kuźni. - Wcześniej robili to nasi rodzice, ale się zestarzeli i przerwali na wiele lat. - Zbieramy datki na organizację różnych imprez dla dzieci. W tym roku chcemy odnowić między innymi piaskownicę na placu zabaw.

  Tradycją wodzenia niedźwiedzia są wieczorne zabawy. Jak powiedziała nam pani sołtys, w tym roku odstąpiono od tego, by uszanować pamięć wielu zmarłych mieszkańców. - W późniejszym terminie zorganizujemy takie wiejskie ognisko, gdzieś pod lasem, i zaprosimy wszystkich chętnych, a jak będzie śnieg, to może uda się zrobić kulig.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Wideo