Ładnie od frontu

  Fot. Sławomir Mielnik

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Miasto remontuje budynki na pokaz, a nie po to, by ulżyć ludziom - żalą się mieszkańcy jednej z opolskich kamienic.
  Na zewnątrz nowy tynk...

  Na zewnątrz nowy tynk... ©Fot. Sławomir Mielnik

  Odezwali się do nas po tym, jak opisaliśmy historię budynku w Rynku 10, który został odnowiony tylko od frontu i od strony ulicy Młyńskiej.
  - Teraz turyści idący ulicą Szpitalną dziwią się, widząc naszą zaniedbaną elewację - utyskiwała Celina Gawryś, mieszkanka kamienicy.
  Podobny kłopot mają mieszkańcy zabytkowego budynku u zbiegu ulicy Spychalskiego i placu Piłsudskiego.
  - Od frontu nabrała ślicznych kolorów i tynk się już na głowę nie sypie, ale od podwórka jest nie tknięta - napisała do nas pani Beata. - Brak jest tynku, tylko rozsypująca się cegła i wygląd nie do opisania.


  ... od podwórka ruina.
  (fot. Fot. Sławomir Mielnik)

  Kłopot w tym, że budynek jest nadal prywatną własnością.
  Nie wiadomo jednak konkretnie, kto ma do niego prawa, gdyż pierwszy właściciel przed ponad 30 laty wyjechał z Polski. Po jego śmierci nie ujawnili się spadkobiercy, a ponadstuletnią kamienicą zarządza gmina. Wprawdzie miasto wyremontowało frontową elewację i zadbało o nowe okna, ale: - Remontu nie skończyło i teraz można mieć wrażenie, że prace odbywały się na pokaz, a nie po to, by ulżyć i polepszyć byt mieszkańcom - żalili się wczoraj niektórzy lokatorzy.
  - Ciepło ucieka nam nie tylko przez okna, ale i przez ściany - dodaje pani Beata.
  Zofia Lachowicz, naczelnik wydziału lokalowego w opolskim ratuszu, przekonuje, że nie było robót na pokaz, ale na skutek nakazu wydanego przez konserwatora zabytków.

  - Gdybyśmy remontu nie zrobili, to część zabytkowej elewacji zupełnie by się rozsypała - wyjaśnia Lachowicz. - Do tej pory budynek ma nieuregulowany stan własności, choć staramy się, poprzez proces, o wykazanie na nim zasiedzenia. Remont, który już wykonała gmina, jest poważnym argumentem w sądzie. Był niepełny, bo zabrakło odpowiednich funduszy. Kiedy miasto stanie się już właścicielem budynku, to na pewno będzie szukać pieniędzy na jego dokończenie - deklaruje Lachowicz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama