Kraków do rozbiórki

  Kraków do rozbiórki

  Fot. Witold Chojnacki

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  To tu oglądaliśmy premiery hitów polskiego kina: „Quo Vadis”, „Pana Tadeusza” czy „Wiedźmina”.

  To tu oglądaliśmy premiery hitów polskiego kina: „Quo Vadis”, „Pana Tadeusza” czy „Wiedźmina”. ©Fot. Witold Chojnacki

  To już ostatnie dni, by zrobić zdjęcie budynkowi opolskiego kina - zapowiada architekt Andrzej Szczepański.
  To tu oglądaliśmy premiery hitów polskiego kina: „Quo Vadis”, „Pana Tadeusza” czy „Wiedźmina”.

  To tu oglądaliśmy premiery hitów polskiego kina: „Quo Vadis”, „Pana Tadeusza” czy „Wiedźmina”. ©Fot. Witold Chojnacki

  On i jego zespół projektują w tym miejscu obiekt handlowo-usługowy. Na początku marca ma się zacząć rozbiórka kina, w którym ostatni seans odbył się przed półtora rokiem, a pierwszy w lipcu 1963 roku.

  Przypomnijmy, że po otwarciu "Kinoplexu" firma, która była właścicielem także "Krakowa", zrezygnowała z prowadzenia kina przy Katowickiej. Już wcześniej obiekt nabyła firma Maddalena z Gostynina. Jej przedstawiciele od razu zastrzegli, że wyświetlanie filmów ich nie interesuje.
  Dziś wiadomo, że na miejscu "Krakowa" powstanie piętrowy obiekt handlowy. Na parterze będzie sklep którejś z sieci z artykułami spożywczo-przemysłowymi o powierzchni około 900 metrów kw. Na piętrze - przewidzianym pod usługi - zainstaluje się m.in. sauna, klub fitness, powstanie także sala na bankiety lub wesela oraz siłownia.
  - Budowa ruszy w tym roku, a wcześniej chcemy zacząć rozbiórkę, której projekt ma być skończony lada dzień i dlatego mówię, że to już ostatnie chwile, aby zrobić zdjęcie kinu "Kraków" - tłumaczy Szczepański.
  Czy będą chętni wśród opolan? Nikt pytany przez nas o tym nie pomyślał. Elżbieta Nierebińska: - Nie przywiązuję się do budynków i miejsc. Chyba nie będzie mi brakowało kina "Kraków", pomimo tego, że od wielu lat patrzę na nie z okien mojego mieszkania. Nie przypominam sobie, żeby z tym miejscem wiązały się jakieś szczególne wspomnienia. Zawsze dobrze jest, gdy coś się dzieje i zmienia. Tak jest też w tym przypadku - podsumowuje Nierebińska.
  SKĄD SIĘ WZIĘŁA NAZWA KINA
  Jest efektem współpracy Opola i Krakowa. W 1961 roku postanowiono, że jedno z kin w Krakowie otrzyma nazwę "Opole".
  Za to u nas wybudowano obiekt o nazwie "Kraków", który stanął przy ulicy Katowickiej 69. Andrzej Hamada, miłośnik historii Opola: - Gdy powstało, to było bardzo nowoczesne, a ludzie tłumami chodzili, aby je obejrzeć, bo miało panoramiczny ekran. Co ciekawe, dodatkowo w Krakowie powstał hotel "Opole", który miał świadczyć usługi głównie opolanom odwiedzającym dawną stolicę Polski. Z racji tego, że w Opolu była ul. Krakowska, jedną z ulic w Krakowie nazwano Opolską.


  LEPIEJ ZBURZYĆ
  Anna Jaszczyk, ostatnia szefowa "Krakowa", a dziś "Kinoplexu":
  - Kiedy byłam na ostatnim seansie, aż mi się łezka w oku zakręciła. Szefowałam w tym kinie od 1996 roku. Kiedy teraz przejeżdżam obok samochodem, to aż mi się serce kraje, gdy widzę, w jaką ruinę popada cały budynek. Nie ma już co marzyć, że tam kiedyś będzie jeszcze kino. Brakuje do tego aparatury i krzeseł. Dziś najlepszym wyjściem jest chyba zburzenie budynku i postawienie czegoś nowego.


  ŻAL MI TEGO KINA
  Stanisława Henzler pierwsza kierowniczka "Krakowa":
  - Do dziś pamiętam, jak w lipcu 1963 roku otwierano kino, a przy okazji także most Piastowski. Była wielka uroczystość, kwiaty, występy aktorów filmowych. Teraz - mając 83 lata - z żalem patrzę na ten budynek: zaniedbany, odrapany, a przecież za moich czasów lśnił czystością. Szkoda, że teraz zniknie z panoramy Opola miejsce, które widziało tyle poranków filmowych, premier, nocnych maratonów i do którego wielu chodziło na niezapomniane randki. Za czasów świetności chodziły tam tłumy. Wtedy nie było jednak tak wielu rozrywek, nie było też telewizji, no i bilety były dużo tańsze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama