Kap, kap z sufitu

Fot. Sławomir Mielnik
Ściana w mieszkaniu pana Władysława jest tak wilgotna, że kapiąca z niej woda już kilka razy zalała mieszkanie sąsiadki z piętra niżej.
Ściana w mieszkaniu pana Władysława jest tak wilgotna, że kapiąca z niej woda już kilka razy zalała mieszkanie sąsiadki z piętra niżej. Fot. Sławomir Mielnik
Sypiące się balkony i grzyb na ścianie - mieszkańcy ulicy Licealnej nie mają łatwego życia.

Pierwszy problem to balkony, które nie były odnawiane przynajmniej od kilkunastu lat. Z niektórych zaczął się obsypywać tynk - gołym okiem można zobaczyć metalowe zbrojenia. Mieszkańcy boją się nie tylko wychodzić na balkony, ale także pod nimi przechodzić.

- Wielokrotnie już interweniowałam w tej sprawie w administracji bloku, ale jak na razie bezskutecznie - mówi pani Elżbieta, mieszkanka ulicy Licealnej. - Oni zaczną reagować, kiedy się coś złego wydarzy.
Administratorem bloku przy ulicy Licealnej 8a jest firma Enter. Mieczysław Nawrot, jej prezes, twierdzi, że firma już rozpoczęła przygotowania do remontu balkonów.

- Przygotowujemy wstępną dokumentację remontu, czyli kosztorys - mówi prezes. - Zmieniły się przepisy i od pewnego czasu za utrzymanie balkonu odpowiedzialny jest właściciel lokalu, dlatego za ten remont będą musieli zapłacić mieszkańcy. Dlatego właśnie zanim rozpocznie się remont, wspólnota mieszkaniowa musi podjąć stosowną uchwałę.
Drugi problem to grzyb w mieszkaniach narożnych. Mieszkańcy z całego jednego pionu kilka razy w roku muszą malować ściany swoich kuchni, bo właśnie tam systematycznie pojawia się pleśń. Wszystko przez brak ocieplenia ścian zewnętrznych budynku.
- U mnie w mieszkaniu ściana jest tak wilgotna, że aż z niej kapie. Dochodzi nawet do tego, że zalewam sąsiadkę z dołu - mówi Władysław Bień, mieszaniec bloku.

Termin rozpoczęcia tego remontu również zależy do wspólnoty mieszkaniowej, a raczej od stanu jej konta z funduszem remontowym. Za remont budynku muszą bowiem zapłacić właściciele mieszkań (za mieszkańców lokali komunalnych zapłaci urząd miasta). Potrzeba więc jest uchwała wspólnoty i pieniądze.
- Najbliższe zebranie wspólnoty zaplanowano na pierwszy kwartał tego roku. Wtedy będą omawiane wszystkie sprawy dotyczące planów remontowych tego budynku - mówi Mieczysław Nawrot.
Remont balkonów można przyśpieszyć, prosząc o pomoc inspektora nadzoru budowlanego. Jeżeli ten stwierdzi, że stan balkonów zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców, może wydać nakaz natychmiastowego remontu, do którego administrator będzie musiał się dostosować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska