Mieszkają w hałasie

  Mieszkają w hałasie

  Fot. Sławomir Mielnik

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Zbigniew Palusiński i Helena Korczyńska nie czują wcale, aby obok ich mieszkań ruch był mniejszy.

  Zbigniew Palusiński i Helena Korczyńska nie czują wcale, aby obok ich mieszkań ruch był mniejszy. ©Fot. Sławomir Mielnik

  Lokatorzy z ulic Nysy Łużyckiej, Plebiscytowej i Niemodlińskiej protestują: prezydent zabrał im ulgi w czynszach z tytułu nadmiernego hałasu.
  Zbigniew Palusiński i Helena Korczyńska nie czują wcale, aby obok ich mieszkań ruch był mniejszy.

  Zbigniew Palusiński i Helena Korczyńska nie czują wcale, aby obok ich mieszkań ruch był mniejszy. ©Fot. Sławomir Mielnik

  Zbigniew Palusiński mieszka w bloku przy Nysy Łużyckiej od 1966 roku. Ma 73 lata. Przeżył dwa zawały serca. Kiedy otrzymał pismo z nową stawką czynszu, aż oniemiał: nie dość, że zafundowano mu podwyżkę czynszu, to na dokładkę zabrano 10- procentową ulgę, otrzymywaną za to, że mieszkanie znajduje się przy ruchliwej trasie.

  - Mieliśmy ją od wielu lat, na mocy uchwały radnych, którzy rozumieją, że żyjemy w nadmiernym hałasie - opowiada Palusiński, który od marca zapłaci o ponad 24 zł większy rachunek za czynsz.
  - Teraz okazuje się, że prezydent może jednym zarządzeniem odebrać nam jedyną rekompensatę za huk, jaki towarzyszy nam każdego dnia (mogło tak się stać, gdyż o stawkach decyduje prezydent, a nie, jak kiedyś, radni - przyp. red.).
  Blok Palusińskiego stoi kilka metrów do ronda przy Nysy Łużyckiej. Kiedy byliśmy tam przed południem, hałas był nie do wytrzymania. Najgorzej jest jednak po południu.
  - Tuż po godzinie 15 to już jest wielki, nieustający huk - relacjonuje Janina Kunas, której rachunek urósł o prawie 50 zł. - Kiedyś moja wnuczka stanęła na balkonie, chciała policzyć auta: nie dała rady. Tyle ich jeździ codziennie, a z roku na rok wciąż ich przybywa.
  Tymczasem kiedy Palusiński zadzwonił do urzędu, usłyszał, że ulgę zabrano, bo... aut jeździ mniej. Powód? Skończenie budowy obwodnicy północnej.
  - Aż mnie zatrzęsło, jak przeczytałem we wczorajszej "NTO", słowa innego urzędnika, że obwodnica jest... nie skończona - opowiada Palusiński.

  - Przecież nasze bloki, tak jak inne przy tej trasie, nadal są narażone na hałas samochodowy, czy w urzędzie tego nie rozumieją? - zżyma się pani Helena, która ma 700 zł emerytury, a nowy rachunek za mieszkanie podwyższono jej o ponad 40 zł. - Myślę, że to nie tylko nas spotkała taka sytuacja. Przecież ulgę mieli też komunalni lokatorzy np. przy Niemodlińskiej, Plebiscytowej i części Wrocławskiej (ratusz ocenia, że jest takich osób ponad 400).

  Kiedy na początku tygodnia pisaliśmy o podwyżce czynszów, wiceprezydent Janusz Kwiatkowski zapewniał: - Nie powinno być żadnego zaskoczenia. Taki poziom opłat rajcowie przyjęli w wieloletnim planie mieszkaniowym, który w ubiegłym roku omawiali na sesji. Czy mogło nie być podwyżki? Nie sądzę. Proszę pamiętać, że od dwóch lat czynsze stały w miejscu, a potrzeby remontowe w tym czasie wcale nie malały.
  Wczoraj Kwiatkowski zapewniał, że decyzja o rezygnacji z ulg za hałas była przemyślana: - Jest już gotowy fragment obwodnicy północnej (jak zapewnia ratusz, dzięki temu na dobę przez centrum przejeżdża od 6 do 8 tys. aut mniej - przyp. red.), a to powoduje, że auta ciężarowe nie jadą przez centrum miasta. Ja sam zauważam, że ruch aut się zmniejszył, a będzie jeszcze lepiej, gdy dokończymy odcinek obwodnicy do ulicy Strzeleckiej. Wiem, że mieszkańcy są niezadowoleni. Na dziś nie widzę powodów, by zmienić naszą decyzję, mimo że są już w tej sprawie protesty - przyznaje na koniec Kwiatkowski.
  CZYNSZE IDĄ W GÓRĘ
  W poniedziałek napisaliśmy, że około sześciu tysięcy najemców mieszkań komunalnych już niedługo będzie płacić wyższe czynsze. Od marca zarządzenie prezydenta winduje najwyższą stawkę za metr kw. powierzchni z 3,75 zł na 3,97 zł. Choć miasto podniosło najwyższą stawkę o 22 grosze, to i tak nie jest to jej maksymalny poziom. Urząd mógłby sobie liczyć nawet 6 zł za m kw. W niektórych przypadkach stawki poszły w górę o ponad 22 grosze na metrze kw. Tak stało się przy ul. Niemodlińskiej, gdzie obcięto jedną z ulg. Na pewno nie mogą jednak przekroczyć 3,97 zł za m kw.

  JAK BĘDĄ ROSNĄĆ CZYNSZE*
  2004 - 3,75 zł
  2005 - 3,97 zł
  2006 - 4,09 zł
  2007 - 4,12 zł
  2008 - 4,33 zł
  *źródło: materiały urzędu miasta


  RADNI: TO TRZEBA WYJAŚNIĆ

  Adrian Wesołowski (radny Platformy Obywatelskiej):
  - Szczerze mówiąc, nie wiedziałem nawet, że takie ulgi istnieją. Mamieszane uczucia w tej sprawie. Z jednak strony współczuję ludziom mieszkającym tak blisko ulic, ale z drugiej pewnie takich lokatorów może być więcej niż tylko na tych ulicach, o których mowa. Zainteresujemy się tą historią. Może warto by przeprowadzić badania poziomu hałasu i od nich uzależnić poziom ulgi?

  Piotr Kumiec (radny niezależny):
  - Uważam, że to zbyt pochopny ruch i podjęty bez odpowiedniej konsultacji i namysłu. Dlaczego? Po pierwsze: warto przypomnieć, że obwodnica nadal jest nie skończona. Po drugie: już niedługo autostrada będzie płatna i część samochodów znów pojedzie przez Opole. Myślę, że można by się jeszcze wstrzymać z decyzją o odebraniu ulgi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finałowego!

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Wideo