Za dużo kija, za mało marchewki?

  Za dużo kija, za mało marchewki?

  Agata Jop ajop@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Ta pani jest zbyt surowa - twierdzą niektórzy rodzice 6-latków.
  - Ta grupa jest mało zdyscyplinowana - broni się wychowawczyni.
  Dzieci często fantazjują, ale nie we wszystkim - uważa dyrektorka przedszkola nr 26. Tyranizowanie, mobbing, faworyzowanie jednych, gnębienie innych dzieci, stosowanie kontrowersyjnych metod pedagogicznych - to zarzuty niektórych rodziców 6-latków z przedszkola nr 26 w Opolu wobec pani wychowawczyni.

  Dzieci dostają na przykład opaski na głowę z napisem "Jestem niejadkiem", albo "Jestem niegrzeczny" - mówi jeden z rodziców (prosi o anonimowość, żeby nagłośnienie sprawy nie odbiło się na jego dziecku).
  - Tak napiętnowane muszą stanąć przed całą grupą, która je wyśmiewa, robi "kiś, kiś". W ubiegłym roku dzieci dostawały kropki. Czarna była zarezerwowana dla niegrzecznych. Niektóre miały cały rządek czarnych kropek i bardzo to przeżywały. Czy wychowawczyni, która jest pedagogiem, nie potrafi znaleźć w niektórych maluchach niczego dobrego? Przecież żadne dziecko nie jest całkiem do niczego.
  Poza tym, zdaniem rodziców, zachwiana została proporcja między czasem na zabawę i na naukę. Dla niektórych 6-latków jest to dużym problemem.
  - To grupa zerówkowa, ma przygotowywać do pójścia do szkoły - mówi rodzic. - Ale przecież nasze dzieci nie muszą od razu czytać i pisać. One jeszcze potrzebują trochę swobody. Nie powinno być tak, że moje dziecko nawet nie chce w domu rozmawiać o przedszkolu, bo jest takie wystraszone.

  Wychowawczyni grupy "Zajączków" to Barbara Sowińska. Babcia jednego z chłopców stwierdziła, że przeżywa on wielki stres, bo jest przez panią tyranizowany.
  Ta oficjalna skarga na zbyt surowe traktowanie dzieci dotarła do dyrektorki przedszkola. Podobne zastrzeżenia zgłosił też jeden z rodziców. Dyr. Grażyna Wróbel zareagowała natychmiast: w ciągu dwóch dni zwołała zebranie rodziców 6-latków.
  Większość wystawiła wychowawczyni dobrą opinię - relacjonuje. - Negatywne głosy były wręcz pojedyncze, chociaż pojawił się i taki, żeby tę nauczycielkę zwolnić. Nie ma jednak ku temu podstaw.
  Dyrektorka poleciła jednak wychowawczyni na piśmie, aby ta rzetelnie przeanalizowała swoją pracę. Zdaniem Grażyny Wróbel, nawet pojedyncze przypadki zbyt rygorystycznego i surowego traktowania nie powinny mieć miejsca, zwłaszcza jeśli dotyczą dzieci bardziej wrażliwych.

  Zwiększyłam też nadzór nad grupą "Zajączków", wychowawczyni wie, że będzie teraz obserwowana - wyjaśnia dyrektorka. - Dzieci fantazjują, ale uważam, że nie ze wszystkim i nie do końca. Pani Barbara rzeczywiście bardzo sobie wzięła do serca, że nauka jest najważniejsza, i niektóre maluchy bardzo to przeżywają. Może nauczycielka nie była tego świadoma?
  Barbara Sowińska nie jest początkującym pedagogiem. Ma prawie 30-letnie doświadczenie, nigdy wcześniej nie było na nią skarg.

  - Cóż złego ja mogłabym zrobić tym dzieciom? - mówi nauczycielka. - Opasek sobie nie przypominam, ale kropki rzeczywiście były. Jeśli ktoś miał dużo czarnych, to może za mało się starał. Ta grupa jest mało zdyscyplinowana. Po prostu jedne "Zajączki" są grzeczne, a inne nie. Zdarzały się zachowania agresywne, bicie kolegów. Staram się o tym rozmawiać z całą grupą.
  Wychowawczyni nie uważa, aby robiła coś źle, a więc nie zamierza zmieniać metod swojej pracy.

  - Już zmieniła - zauważa rodzic "zajączka". - Ostatnie dni są lepsze, coś się ruszyło po tym zebraniu. Po raz pierwszy od bardzo dawna pani wyszła z dziećmi na spacer!
  - Wcześniej nie wychodziłam z dziećmi na dwór, bo często padał deszcz - broni się wychowawczyni. - Kładłam nacisk na naukę, bo chcę je jak najlepiej przygotować do pierwszej klasy. Poza tym wszystkie dzieci traktuję tak samo.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama