Czasem trzeba wkuwać

  Czasem trzeba wkuwać

  Jag

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Barbara Lebich z Łubnian i Izabela Zapisek to laureatki konkursu wiedzy o języku polskim, zorganizowanego wczoraj w ich szkole.
  Nie mam trudności z językiem polskim - mówi Barbara Lebich uczennica kl. VI a. - Jednak czasem nie wiem, gdzie postawić przecinek.
  Jej szkolna koleżanka Izabela Zapisek twierdzi, że zdecydowanie najtrudniej jest jej opanować gramatykę. - Dlatego, jeśli trzeba, to wykuwam na pamięć regułki, by nie wstydzić się potem po klasówce.

  Obie laureatki reprezentować będą swoją szkołę w etapie wojewódzkim, którego część pisemna (dyktando i test językowy) odbędzie się już 7 marca.
  Organizatorem i pomysłodawcami konkursu są studenci z Koła Naukowego Językoznawców Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego oraz Kuratorium Oświaty z Opola. Ich celem jest popularyzowanie poprawności językowej wśród młodzieży szkolnej.

  W Łubnianach organizatorką szkolnego etapu konkursu była Jolanta Bagińska, nauczycielka języka polskiego. - Język jest zjawiskiem żywym i ulega stałym zmianom, i dlatego wszyscy, którzy się nim posługują na co dzień, stają się jego współtwórcami - mówi pani Jolanta. - Poprawne i ładne posługiwanie się mową polską pozwala na łatwiejszy kontakt z ludźmi.
  A w gminie Łubniany wciąż mocno zakorzeniona jest gwara śląska. - Wśród rówieśników, w domu i na co dzień słychać gwarowe zwroty - mówi Jolanta Bagińska. - Dlatego udział w takim konkursie jest dla uczniów wyzwaniem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Wideo