Gniazdo pełne maluchów

  Gniazdo pełne maluchów

  Jan

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  W opolskim ogrodzie zoologicznym wykluły się pisklaki aleksandretty obrożnej. - Mamy to szczęście, że co roku wykluwają się młode - mówi Lesław Sobieraj, dyrektor ogrodu.
  Aleksandretty zniosły jajka już w grudniu. W połowie stycznia na świat przyszedł pierwszy maluch, a zaraz po nim następne. Tak było do minionego tygodnia, kiedy to wykluło się ostatnie pisklę.
  - Mamy w sumie 12 młodych papug. Część z nich jest niebieska, a część zielona - mówi Jarosław Robutka, wieloletni opiekun ptaków.
  Tak jest co roku. Mama papuga wchodzi do specjalnej budki, gdzie znosi jajka. W tym czasie samiec, jak może, stara się jej pomóc - przynosi jedzenie, dba o wygody. Kiedy maluchy są już na świecie, oboje rodziców zajmuje się ich wychowaniem - na zmianę karmią pisklaki.
  - Karmią je z dzioba, rozdrobnionym pokarmem, który przypomina mleczko - mówi Jarosław Robutka. - Najpierw jest to tylko papka, a z czasem coraz większe kawałki.
  Kiedy pisklaki podrosną, oddziela się je od rodziców. Młode tworzą własną gromadę. Na wolności aleksandretty żyją w olbrzymich rodzinach, co w ogrodach zoologicznych jest raczej niemożliwe.
  - Młode, które zostałyby z rodzicami do następnego lęgu, mogłyby przeszkadzać - mówi opiekun. - Musimy więc je rozdzielać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama