Żegnaj, Bolkowa Kępo

  Żegnaj, Bolkowa Kępo

  Sly

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Około 370 mieszkańców wzięło udział w dwudniowych konsultacjach dotyczących zmian nazw trzech dzielnic Opola. Według ratusza to bardzo dobry wynik
  Przez piątek i sobotę opolanie wypowiadali się, czy potoczne nazwy Wójtowa Wieś, Kolonia Gosławicka i Wyspa Bolko wpisać do urzędowego wykazu polskich nazw. Chociaż od lat tak mówimy o tych dzielnicach, to ich oficjalne nazwy brzmią: Wójtowa, Kolonia Gosławska i Bolkowa Kępa. Ponad 90 procent głosujących (można było to robić w pięciu miejscach miasta), opowiedziało się za zmianą nazwy.
  - Najwięcej sprzeciwu budziła propozycja zamiany Wójtowej na Wójtową Wieś.
  Jednak i tak większość była za wprowadzeniem powszechnie używanych nazw - wyjaśnia Jolanta Cisek, sekretarz miasta. Według niej niemal 400 mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach, to bardzo dobry wynik.
  - Sądzę, że mieszkańcy Opola podeszli do konsultacji w sposób odpowiedzialny. Weźmy pod uwagę to, że to nie były żadne wybory, tylko lokalna sprawa - argumentuje urzędniczka. - Zresztą w procedurach nie było wymogu, ilu mieszkańców musi przyjść, by konsultacje miały charakter opiniotwórczy. Dlatego chciałam im podziękować za to, że zdecydowali się zagłosować.
  Sprawozdanie z konsultacji zostanie przedstawione radzie miasta na sesji, która odbędzie się 17 marca. Radni zapoznają się z wynikiem i będą głosować za podjęciem uchwały w sprawie jego przyjęcia. Później uchwała zostanie wysłana do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie komisja ustalania nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych zmieni nazwy dzielnic Opola. Cała operacja powinna się skończyć w tym roku. Zeszłotygodniowe konsultacje kosztowały mieszkańców Opola około 5 tys. złotych. Na tę sumę składa się koszt wydruku plakatów reklamujących, kart do głosowania, oraz wynagrodzenie dla pracujących w sobotę urzędników.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Wideo