Inaczej zapłacą

  Artur Janowski ajanowski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Inaczej zapłacą
  Nowe stawki czynszu dla przychodni i partii politycznych będą obowiązywać od początku marca.
  Inaczej zapłacą

  PiS się poprawił

  PiS się poprawił


  W styczniu informowaliśmy, że część partii nie płaci z miejskie lokale. W tej grupie było np. Prawo i Sprawiedliwość, które zalegało około 2 tys. zł. Sławomir Kłosowski, szef PiS na Opolszczyźnie tak to wtedy tłumaczył: - Ta sprawa to kuriozalna sytuacja, wynikająca z winy służb prezydenta, które naliczały nam czynsz, a nawet nam kluczy nie przekazały.
  Jak ustaliliśmy PiS zawarł już ugodę z miastem na mocy której spłaci należność w 10 ratach. Sprawy innych partii np. Ruchu Społecznego (zadłużenie: 3585 zł), czy Ruchu dla Rzeczypospolitej (zadłużenie: 4938 zł) trafią lub już trafiły do sądu.  Te pierwsze to efekt uporu Witolda Siejki; prowadzi on przychodnię okulistyczną "Rondo", która rocznie obsługuje 14 tys. pacjentów. Choć jest niepublicznym ZOZ-em, musiała do tej pory płacić proporcjonalnie dużo większy czynsz niż np. niepubliczny ZOZ ZWM-Malinka (ponad 17 zł za mkw., podczas gdy inne od 1,8 do 6,86 zł). Działo się tak, gdyż uchwała czynszowa preferowała ZOZ-y powstające na bazie miejskich przychodni.
  Witold Siejka zaskarżył dokument do sądu. Wygrał z miastem przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Wczoraj urząd ogłosił, że ujednolici stawki.
  - To były przepisy przez nas zastane, chcieliśmy, aby wypowiedział się w tej sprawie sąd i wyjaśnił wszelkie wątpliwości, które wyrok porządkuje. Dlatego od marca tyle samo będą płacić ZOZ "Malinka" oraz ZOZ "Rondo" - tłumaczy Janusz Kwiatkowski, zastępca prezydenta ds. lokalowych.

  W efekcie zmian "Rondo" będzie płacić ok. 2,3 tys. zł zamiast prawie 6 tys. zł obecnie. Czynsz ZOZ "Malinka" wzrośnie z 3,2 tys. do 5,2 tys. zł. Mimo to miasto ocenia, że straci na tej operacji, gdyż wpływy z czynszów od tego typu podmiotów zmniejszą się z 49 tys. zł miesięcznie do 31 tys.
  Zyska jednak na podwyżce czynszów dla miejskich lokali partii politycznych, które do pory były traktowane jak organizacje społeczne nie prowadzące działalności gospodarczej. W efekcie czynsz za 141-metrowy lokal przy ul. Oleskiej dzierżawiony przez Sojusz Lewicy Demokratycznej wynosił niewiele ponad 600 zł. Od marca lewica będzie płaciła ponad 1 tys. zł.

  - Do tej pory partie płaciły maksymalnie do 6,53 zł za m kw., a teraz może to być nawet 13,5 zł - dopowiada Janusz Kwiatkowski.
  Przypomnijmy, że jak co roku miasto podwyższyło także wszystkie czynsze dla lokali komunalnych o tzw. wskaźnik inflacji, który w tym roku wyliczono na 3,5 procent.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama