Ale pyszne te święta!

  Ale pyszne te święta!

  Lud

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  W zimowej aurze tułowiczanie mogli zrobić wczoraj pierwsze wielkanocne zakupy.
  Pod namiotem ustawionym na terenie Tułowickiego Ośrodka Kultury swoje wyroby sprzedawali twórcy ludowi. Aż z Praszki przyjechały panie specjalizujące się w pisankach-wyszywankach. Ich cudeńka ozdobione mnóstwem kolorowych korali i cekinów można było kupić za 15-20 zł. Co bardziej zapobiegliwi mogli też zaopatrzyć się w kartki świąteczne, które sami zrobili pracownicy tułowickiego przedszkola. Na innych straganach królowały świąteczne stroiki, hafty, a także słodkie wypieki. Na miniscenie przygrywały ludowe kapele.

  W holu sąsiadującej z TOK-iem podstawówki trwał natomiast konkurs na aranżację wielkanocnego stołu i wielkanocną babę. Ze względu na zimową pogodę przyciągnął więcej zainteresowanych niż plenerowy kiermasz.
  - Mieszkamy na terenie zamieszkanym przez ludzi z różnych części Polski, dlatego na naszym stole oprócz tradycyjnego jajka i wędliny pojawił się... biały ser, tradycja z Pomorza - wyjaśnia Małgorzata Wilk, nauczycielka z tułowickiej podstawówki.

  Okazale prezentował się stół gospodyń z Dębskiej Kuźni, które upiekły i przywiozły do Tułowic kilkanaście różnych ciast. Królowały wśród nich oczywiście wielkanocne baby. Uczestnicy konkursu mieli 10 minut na prezentację swojego dzieła. Potem wygląd stołu, aranżację i przygotowane potrawy oceniało jury. Wszyscy niecierpliwie czekali na jego werdykt, bo na koniec zaplanowano konsumpcję konkursowych dzieł.
  Na zorganizowane w Tułowicach po raz pierwszy święto opolskiej pisanki przyjechali także pracownicy jedynego na świecie muzeum pisanki z Kołomyi na Ukrainie.
  - Pisanki, które można u mnie zobaczyć, dzięki odpowiedniej technologii i m.in. bardzo dobremu wysuszeniu mogą przetrwać nawet do 100 lat - opowiadała Olga Antochi z Kołomyi, wokół której stale tłoczyła się grupka zainteresowanych.
  Niestety, zimowa aura nie sprzyjała organizatorom, bo mróz i padający śnieg nie zachęcały do wyjścia z domu.
  - Z tego powodu nie dojechało nawet kilku uczestników, ale myślę, że ci, którzy zdecydowali się do nas zajrzeć, nie będą żałowali - komentowała wczoraj Helena Wojtasik, dyrektor TOK, głównego organizatora imprezy.
  W jutrzejszym wydaniu "NTO" podamy wyniki konkursów na najlepszą babę wielkanocną i świąteczny stół oraz wyniki rywalizacji w konkursie na zdobienie jajek przez dzieci i młodzież.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama