Ci to mają gadane

  Jag

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Uczniowie Gimnazjum z Biadacza zdobyli pierwsze miejsce w Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim "Śląskie Beranie".
  Konkurs odbył się w miniony piątek w Publicznej Szkole Podstawowej w Izbicku (powiat strzelecki). Rozegrany został w dwóch kategoriach: monolog - dla uczniów szkół podstawowych i scenka rodzajowa - dla uczniów gimnazjów. W tej drugiej kategorii najwyżej została oceniona prezentacja weselnego obrzędu oczepin wraz z przyśpiewkami w wykonaniu uczniów z Biadacza. Po ogłoszeniu wyników członkowie zespołu Biadaczanie wpadli w euforię. - Długo nie mogli uwierzyć w odniesiony sukces - powiedziała "NTO" Danuta Zalewska, opiekunka grupy.

  Trwająca niemal dwadzieścia pięć minut inscenizacja zachwyciła widzów i jury konkursu dbałością o wierność odtwarzanej sceny i regionalnych strojów oraz czystością gwary śląskiej. Zespół powstał przy szkolnej Izbie Regionalnej w Biadaczu, która już w 1989 roku uznana była za najlepszą tego typu placówkę w regionie.

  W atmosferze starych mebli, pamiątek po dziadkach i pradziadkach oraz gromadzonych przez lata materialnych świadectw przeszłości w szkolnej izbie stworzona została namiastka odnajdywania śląskiej tożsamości i wiedzy o kulturze przodków. Uzupełnieniem tego są prezentacje tradycyjnych obrzędów i zwyczajów śląskich w wykonaniu Biadaczan, którzy są muzycznie wspierani przez zespół pod kierunkiem Gabrieli Dworakowskiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama