Obiecują poprawę

  Artur Janowski ajanowski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Liczne uchybienia w pracy Miejskiego Zarządu Obiektów Rekreacyjnych i jedno w działaniu Miejskiego Ośrodka Kultury w Opolu znaleźli ratuszowi kontrolerzy.
  Do MZOR-u kontrola wkroczyła m.in. po publikacjach "NTO". We wrześniu 2004 roku opisaliśmy nowe, podwyższone niemal o 100 procent stawki za wynajem obiektów, m.in. hali Okrąglak i pływalni Akwarium. Uderzyły one nie tylko w indywidualnych użytkowników, ale i w kluby sportowe. Identyczne podwyżki dotknęły też najemców lokali w Okrąglaku. Co ciekawe, aneksy do umów dostali 30 sierpnia, a dzień później mieli je, już podpisane, oddać.
  Tymczasem kontrolerzy stwierdzili, że tryb zmiany stawek czynszowych był niezgodny z postanowieniami umów.
  Mało tego. Posiadane przez Piotra Semaka, ówczesnego dyrektora MZOR, pełnomocnictwo nie dawało prawa do zawierania umów najmu i dzierżawy. Okazało się także, że brakuje odpowiedniej uchwały rady miasta umożliwiającej prawidłowe zawieranie umów o dzierżawę gruntów o wartości powyżej 1 mln zł.

  Dodatkowo ustalono, iż potencjał poszczególnych obiektów MZOR nie jest w pełni wykorzystywany. Zalecono inwentaryzację wszystkich obiektów oraz zaproponowanie nowego cennika, uwzględniającego politykę miasta w zakresie kultury fizycznej.
  Osoby odpowiedzialnej za sporą część bałaganu prawnego nie ma już w MZOR. Piotr Semak w ubiegłym roku, jeszcze przed zakończeniem kontroli, odszedł ze stanowiska. Zastąpił go Maciej Płuska, który do połowy roku musi się zastosować do zaleceń pokontrolnych
  - Zdążymy, powołaliśmy już specjalny zespół, który będzie pracował nad usprawnieniem pracy w MZOR - opowiada Płuska. - Niektóre uchybienia formalne są jeszcze z ubiegłego wieku i wyprostowanie ich będzie wymagało uchwał rady miasta. To pokazuje, jak długa i ciężka droga nas czeka - mówi Płuska, za którego rządów obniżono już ceny za wejście na pływalnię Akwarium i Toropol.
  W Miejskim Ośrodku Kultury kontrolerzy ustalili, że wciąż nie uregulowano sprawy własności budynku amfiteatru (należy do urzędu miasta), użytkowanego przez MOK. "Zdaniem zespołu kontrolnego wątpliwości budzi zgodność z przepisami prawa umów zawieranych przez MOK na najem i dzierżawę pomieszczeń oraz czerpanie korzyści z tychże umów" - napisali kontrolerzy.

  Rafał Poliwoda, szef MOK: - Za uregulowaniem tej kwestii chodzę od roku, czyli od czasu, odkąd zostałem szefem MOK. Myślę, że jeszcze w tym roku sprawa się wyjaśni i nie będzie żadnych wątpliwości prawnych.
  Sytuację komplikuje jednak rychły remont amfiteatru, do którego przeprowadzenia urząd potrzebuje prawa własności obiektu. Dlatego nawet nie planuję go przekazać MOK.
  - Ale może być np. umowa najmu lub bezpłatnego użytkowania - podsumowuje Poliwoda.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama