Mniejszy podatek, większy zysk

  Mniejszy podatek, większy zysk

  Fot. Sławomir Mielnik

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  W czerwcu kupcy z Cytruska mogliby wnosić już niższe opłaty - uważa się w ratuszu. - To zbyt optymistyczna prognoza - twierdzą niektórzy handlowcy.
  Stawki muszą być niższe, żeby handel był opłacalny - uważa, podobnie jak inni kupcy, pani Woźnica z opolskiego Cytruska.

  Stawki muszą być niższe, żeby handel był opłacalny - uważa, podobnie jak inni kupcy, pani Woźnica z opolskiego Cytruska. ©Fot. Sławomir Mielnik

  W tym miesiącu miną trzy lata działalności targowiska Cytrusek. Prawie od samego początku kupcy ze straganów żądali od miasta zamienienia im opłaty targowej na podatek od nieruchomości. Z wyliczeń wynikało, że dzięki temu będą płacić za handlowanie znacznie mniej.

  Teraz prowadzenie czterometrowego straganu kosztuje około 400 złotych miesięcznie. Po wprowadzeniu podatku może to być tylko 150 złotych rocznie (plus 55-groszowy miesięczny czynsz za dzierżawę metra kwadratowego straganu)
  - Do końca nie wiemy jeszcze, jaka będzie suma ostateczna. Zależeć ma ona od wyceny straganu, która w poszczególnych przypadkach może być inna - mówi Arkadiusz Rył z Cytruska. - Być może przyjdzie nam także płacić za teren wokół straganów, czyli przyjścia. Liczymy jednak, że i tak będą to znacznie nisze opłaty niż dotychczas - dodaje.
  Jak poinformował nas Mirosław Pietrucha, rzecznik prezydenta Opola, kupcy muszą przedstawić dokumenty zaświadczające o wartości ich straganów. - Mogą to być faktury budowlane. Bez tego nie można naliczać podatku od nieruchomości - dodał.

  Szczegóły operacji ustalało z miastem Stowarzyszenie Kupców z Cytruska. - Zebranie dokumentów i ustalenie wartości nie będzie sprawą łatwą ani szybką - dodaje Arkadiusz Rył, przedstawiciel Stowarzyszenia.
  Jeśli kupcy złożą dokumenty w kwietniu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czerwcu wnosili już nową opłatę.
  Handlowcy uważają jednak, że tak szybko sprawy nie uda się przeprowadzić. - Jak znamy życie, konieczne będzie uzupełnienie dokumentacji. Jak wszystko się zakończy w tym roku, będziemy zadowoleni - dodają.
  Właściciele ponad 200 straganów płacili do tej pory ponad 4 zł za metr kwadratowy. Obniżenia opłaty chcieli, ponieważ uważają, że przy takich stawkach handel na targowisku staje się nieopłacalny. Każdy kupiec zapłacił też za budowę swojego straganu (średnio ok. 7 tysięcy złotych).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Wideo