Jedyna rada: segregować odpady

  Jedyna rada: segregować odpady

  Fot. Aneta Ludwig

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  O ponad 40 proc. więcej zapłacą mieszkańcy mieszkań komunalnych za wywóz śmieci. Podwyżka może nastąpić już w maju.
  Kontenerów na plastik, szkło i papier potrzeba w gminie więcej. - Wszystkie nasze domowe śmieci na razie lądują w jednym kuble. Wolałbym je segregować

  Kontenerów na plastik, szkło i papier potrzeba w gminie więcej. - Wszystkie nasze domowe śmieci na razie lądują w jednym kuble. Wolałbym je segregować i płacić mniej, ale nie mam gdzie ich wyrzucić - mówi Ireneusz Kameryk, mieszkaniec Niemodlina. ©Fot. Aneta Ludwig

  Nowe stawki dla mieszkań i lokali użytkowych wyliczył Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który administruje m.in. zasobami gminy. Powód podwyżki? Zamknięcie od stycznia tego roku gminnego wysypiska śmieci w Rogach. Teraz nieczystości z całej gminy trafiają na składowisko w Okopach, w sąsiedniej gminie Łambinowice.

  - Nasze musieliśmy zamknąć, bo było już pełne. Gminie nie opłaca się budować nowego, więc od początku było wiadomo, że śmieci będą trafiać do innej gminy. Wybraliśmy najbliższe miejsce i najtańszą ofertę - tłumaczy Jan Krzesiński, wiceburmistrz Niemodlina.
  Składowanie jednego metra sześciennego odpadów w Rogach kosztowało 12 zł, w Okopach stawka dla śmieci z innych gmin wynosi 17 zł. Różnicę muszą pokryć ci, którzy je produkują. Dlatego od maja zamiast 4,22 zł (netto) mieszkańcy mają płacić 5,91 zł. To ponad 40 proc. więcej niż do tej pory.
  - To duża różnica i dla wielu mocno odczuwalna. Sporo osób już teraz nie stać na zapłacenie wszystkich rachunków - mówi Stanisława Litwinowiec z Niemodlina.
  - Nie dało się wynegocjować niższej ceny. Musieliśmy przyjąć taką stawką - wyjaśnia Krzesiński. - Na nieunikniony wzrost cen jest jedna rada - segregowanie śmieci. Za wywożenie takich odpadów płaci bowiem gmina. Im więcej mieszkańcy ich zbiorą, tym mniej zapłacą za tradycyjny wywóz śmieci. Pojemniki postawiliśmy we wszystkich wioskach, a chcemy kupić ich jeszcze więcej. Jeśli mieszkańcy poważnie podejdą do segregacji, ich wydatki na pewno będą mniejsze.
  Kontenery faktycznie są coraz bardziej popularne, ale w wioskach nie wszystkie śmieci do nich trafiają.
  - U nas najszybciej wypełniają się te ze szkłem, mniej jest plastiku, a już papier i makulatura zwykle trafiają do pieców - mówi Maria Wachowska, sołtys Magnuszowic. - Dlatego staram się, by drugi kubeł na szkło stanął w tym roku na drugim końcu wioski. To chyba jedyna rada na podwyżki za wywożenie śmieci - dodaje.
  - My mamy tylko własne kubły, tych do segregowania nie ma w najbliższej okolicy, więc jak z nich korzystać? - pyta Ireneusz Kameryk, właściciel domu w Niemodlinie. - Segregowałbym swoje śmieci, gdyby tylko była taka możliwość. Przecież każdy woli płacić mniej - dodaje.
  O nowych cenach za wywóz nieczystości radni gminy będą decydować na dzisiejszej sesji. Obrady zaczynają się w południe w ośrodku kultury.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama