Nie czas na wystawianie stolików

  Nie czas na wystawianie stolików

  Agata Jop ajop@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Właściciele pubów i restauracji na Rynku i na ul. Krakowskiej chcieliby wystawić przed nimi chociaż po kilka stolików dla klientów. Będą to mogli zrobić dopiero pod koniec kwietnia.

  Sonda

  Sonda


  Stawiać stoliki czy nie?

  Beata Zawada:
  - Teraz, przed uroczystościami żałobnymi, oczywiście nie wypada tego zrobić, ale od połowy kwietnia ogródki mogłyby już stać, jeśli tylko będzie ładna pogoda.

  Aldona Jabłońska:
  - Te ogródki w ogóle - ani teraz, ani latem - nie są potrzebne, bo pije się w nich piwo. Skoro ludzie chcą się spotykać, mogą to robić w innych miejscach, na przykład w domach.

  Andrzej Kroczak:
  - Nie korzystam z ogródków, nie bywam w nich, ale uważam, że kiedy jest ciepło na dworze, mogłyby stanąć. Mnie one nie przeszkadzają.  Na dworze jest ponad 20 stopni i nasi klienci chcieliby usiąść na zewnątrz, poza lokalem - mówi Sebastian Brandys, właściciel kawiarni "Pod Arkadami". - To szczególny tydzień, poza tym nie jesteśmy jeszcze przygotowani na zorganizowanie ogródka letniego, ale kilka stolików i foteli moglibyśmy wystawić. Nie jest to jednak możliwe.
  Dlaczego? Bo decyzją prezydenta Opola ogródki mogą stanąć na Rynku i w jego pobliżu dopiero 28 kwietnia.

  - Przecież jest piękna pogoda - mówi jeden z restauratorów. - Tyle że w Opolu nie ona determinuje wystawienie paru stolików, tylko urzędnicy. Przecież nie chodzi nam w tej chwili o ogródki z płotem i zielenią, jakie organizujemy co roku.
  Grzegorz Szymela, najemca "Melby", chciałby przed cukiernią ustawić dokładnie 5 stoliczków na 25 metrach kwadratowych.
  - Ludzie nas o to proszą, pytają - mówi.
  Podkreśla, że restauratorzy przecież płacą za zajęcie chodnika, więc miasto mogłoby na tym wcześniejszym pozwoleniu tylko skorzystać.
  Tymczasem prezydent zadecydował, że ogródki (nie malutkie, ale z prawdziwego zdarzenia) mogą stanąć dopiero 28 kwietnia, po Dniach Opola, zaplanowanych na 20-22 kwietnia. Taki warunek postawił główny sponsor imprezy - jeden z browarów. Przekaże miastu kilkanaście tysięcy złotych, ale żąda wyłączenia konkurencji.
  - To my te nasze stoliczki w czasie Dni Opola schowamy - proponują restauratorzy.
  Mirosław Pietrucha, rzecznik prezydenta, podkreśla, że w poprzednich latach ogródki były uruchamiane jeszcze później - nawet w połowie maja. Restauratorzy muszą przygotować wiele zgód, nawet tę budowlaną, bo ogródki to mała architektura. Zdaniem Pietruchy pozwolenie im na postawienie "kilku stolików" mogłoby doprowadzić do bałaganu.
  - Będą mieli taką możliwość 28 kwietnia - ucina rzecznik.

  Tymczasem na ul. Krakowskiej małe ogródki już się pojawiły. Stoliki stoją np. przed lodziarnią "Dolce Vita".
  - Wydaliśmy na to zgodę pod koniec marca - mówi Jerzy Bradecki, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. - Otwieranie ogródków letnich wzdłuż Krakowskiej od placu Wolności w stronę dworca lub w innych częściach miasta nie koliduje z Dniami Opola. Życzeniem władz miasta jest natomiast, żeby do 28 kwietnia pusty był Rynek i okoliczne uliczki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama