Czekają na wezwanie

  Czekają na wezwanie

  Lod

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Zdrowi, uczący się, nie odbiegający od normy - tak można scharakteryzować młodych opolan z rocznika 1986, którzy stanęli przed komisją poborową.
  W Opolu pobór zakończył się pod koniec ubiegłego tygodnia. Organizował go urząd miasta. Nie wiadomo dokładnie, ilu młodych ludzi stanęło przed komisją. - To informacja istotna dla obronności kraju, więc nie może być ujawniona - zastrzega Rajmund Dorotnik, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta w Opolu. - Wiadomo jednak, że prawie 93 procent mężczyzn stawiło się na wezwanie. Zdecydowana większość otrzymała odroczenie ze względu na pobieraną naukę - dodaje.
  Jak się okazało w roczniku 86 nie było wyższej niż zwykle liczby przypadków odroczeń ze względu na stan zdrowia. - Pod tym względem było to rocznik porównywalny z poprzednimi - dodaje Dorotnik.
  Co z tymi, którzy bez własnej winy nie mogli przybyć na wezwanie? - Teraz powinni się zgłosić do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Tam zostaną już skierowanie na badania lekarskie - mówi Dorotnik. - Dane osób, które nie przybyły, przekażemy na policję. W razie potrzeby mogą one być dowiezione na komisję przez radiowóz - dodaje.
  Jeżeli zgłosi się wielu niezarejestrowanych mężczyzn, komisja może zorganizować dodatkowe posiedzenie - dodaje ppłk Marek Laskowski, komendant WKU w Opolu. Jeśli pojawi się tylko kilku, będą musieli poczekać do przyszłorocznej rejestracji.
  Przeznaczeni do służby wojskowej młodzieńcy mogą się spodziewać powołania za kilka miesięcy. Ale pod warunkiem, że są fachowcami w dziedzinie, w której wojsko akurat będzie potrzebować ludzi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Wideo