Spór o wiosenne podlewanie

  Spór o wiosenne podlewanie

  Jan

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Działkowcy: - Nasze rośliny więdną bo nie mamy wody. Prezes ogródków: - Połowa kwietnia to dobry termin odkręcenia głównego zaworu.
  Spór między działkowcami z ogrodu "Międzypole" (należą do ogrodów Odra) a zarządem działek trwa od kilku lat. Co roku w kwietniu pojawia się ten sam problem - woda. Działki kilkanaście lat temu, kiedy były jeszcze ogródkami pracowniczymi firmy Wodociągi i Kanalizację, zostały podłączone do wodociągu. Działkowcy mają swoje liczniki, ale żeby woda z ich kranów popłynęła musi zostać odkręcony główny zawór. Decyzja o tym, kiedy to nastąpi, należy do zarządu ogródków, który zwraca się z prośbą do WiK o puszczenie wody.

  - Dowiedzieliśmy się, że termin wyznaczono na 15 kwietnia - mówi Edward Gryczan, działkowiec. - To naszym zdaniem zdecydowanie za późno. Mamy już posadzone kwiaty, a wiadomo, że kiedy się coś sadzi, trzeba to od razu podlać.
  - Kwiaty, które hodowałam całą zimę po to, żeby je wsadzić do ziemi, już powiędły - dodaje żona działkowca.
  Prezes zarządu Bagusława Szteń, nie widzi problemu. Sama jest działkowcem i, jak twierdzi, woda na początku kwietnia nie jest niezbędna.
  - Poza tym, jeżeli już koniecznie jest potrzebna, to można pójść do sąsiada, który ma studnię i przynieść sobie wodę w wiaderku - mówi prezes.
  - Nie jestem już młody - odpowiada pan Edward. - Sąsiad, o którym tu mowa, ma działkę około 200 metrów od mojej. Nie mam siły na noszenie wiader.
  Zarząd pozostał nieprzejednany i swojej decyzji co do terminu odkręcenia wody nie zmieni. Termin został ustalony przez komisję społeczną, w skład której wchodzą działkowcy.

  - Już od lat mamy taką umowę z WiK, że w połowie kwietnia woda jest puszczana - mówi Stanisław Dachowski, członek komisji. - Odpowiedź na pytanie dlaczego akurat połowa kwietnia, jest bardzo prosta. Żeby woda mogła płynąć, to najpierw rury, które są wkopane w ziemię, muszą odmarznąć. Przecież nawet na początku kwietnia mogą być przymrozki. Gdybyśmy ją puścili wcześniej, to cała sieć, która już nie jest nowa, mogłaby zostać uszkodzona i woda wcale by nie popłynęła.
  Główny zawór zostanie odkręcony w piątek o godzinie 13.30.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Wideo