Papież w Opolu coraz bliżej

Sylwester Koral [email protected]
Miasto rozpoczęło prace nad zmianą nazwy pl. Wolności na pl. Jana Pawła II. Pracownicy ratusza przygotują odpowiednią uchwałę w tej sprawie.

Jak inne miasta planują upamiętnić papieża?
Radni Zielonej Góry na nadzwyczajnej sesji przyjęli uchwałę o postawieniu pomnika Jana Pawła II. Za uchwałą głosowali wszyscy obecni na sali. Podobny pomysł powstał w Chełmie. Tam z inicjatywą powołania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Papieża Jana Pawła II wystąpił prezydent miasta Krzysztof Grabczuk. Zdaniem prezydenta pomnik Ojca Świętego powinien stanąć na obecnym placu Niepodległości, który zmieniłby nazwę na plac Jana Pawła II.
Postument chcą budować także radni w Sandomierzu i w Toruniu. Wadowiczanie planują postawić papieżowi pomnik obok bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny.
Dla upamiętnienia Jana Pawła II przy rzeszowskiej katedrze zbudowany będzie park Papieski. Kilka pomysłów na uczczenie pamięci Ojca Świętego ma Kraków. Na Rakowicach od strony ul. Prandoty, na początku alejki prowadzącej do grobu rodziców i brata Karola Wojtyły, stanie pomnik papieża. Co ciekawe, pomnik istnieje od pięciu lat, ale władze Krakowa uznały za niestosowne stawiać go na cmentarzu jeszcze za życia Ojca Świętego. Dodatkowo w Krakowie zostanie wybudowany 40-metrowy kopiec Jana Pawła II.
Wrocław będzie miał papieską bramę, która ma być gotowa za rok. Imię Jana Pawła II będzie nosił Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie przez ponad 20 lat Karol Wojtyła kierował katedrą etyki.

Dyspozycje takie wydał Ryszard Zembaczyński, prezydent miasta. Zmiana nazwy placu nie będzie polegała jedynie na napisaniu odpowiedniego dokumentu.
- Najpierw urzędnicy przygotują analizę kosztów takiej zmiany, którą mamy obowiązek przygotować. Później temat będzie poddany konsultacjom społecznym (to też jest obowiązkowe) - powiedział "NTO" Ryszard Zembaczyński.

Prezydent nie wykluczył, że konsultacje mogą wyglądać podobnie jak te dotyczące zmian nazw opolskich dzielnic, kiedy na proponowany temat mieszkańcy mogli się wypowiadać w specjalnych komisjach mieszczących się w kilku miejscach Opola.
Po konsultacjach i analizie kosztów urząd opracuje projekt uchwały, który będzie głosowany na jednym z posiedzeń rady miejskiej. Żeby zmiana nazwy pl. Wolności na pl. Jana Pawła II rzeczywiście stała się realna, "za" musi zagłosować większość z 25 rajców.
- Sądzę, że głosowanie odbędzie się nie wcześniej niż w czerwcu - stwierdził Zembaczyński.
W zeszły czwartek napisaliśmy o inicjatywie radnych Klubu Radnych Niezależnych, by pamięć Ojca Świętego uczcić, zmieniając nazwę pl. Wolności na pl. Jana Pawła II.

- Plac Wolności jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w mieście Opolu, znajduje się na nim pomnik poświęcony bojownikom o polskość Śląska Opolskiego, odbywają się uroczystości wojewódzkie i miejskie i spotyka się młodzież - tłumaczył wtedy Ryszard Czerwiński, przewodniczący KRN. Dodatkowym argumentem za tym miejscem jest to, że pod adresem pl. Wolności nie ma zameldowanych żadnych mieszkańców. Są tam jedynie siedziby firm.
Od samego początku pomysł spodobał się prezydentowi Opola.

- To jest godne poparcia. Nie sądzę, żeby wiele osób sprzeciwiało się temu pomysłowi, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę uniwersalizm Ojca Świętego - mówił w ubiegłym tygodniu Zembaczyński.
Opole nie ma żadnej ulicy, placu czy szkoły poświęconych pamięci zmarłego Ojca Świętego. Do tej pory papieża uhonorował jedynie Uniwersytet Opolski, wręczając mu w lutym ubiegłego roku tytuł doktora honoris causa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska