Walnęło i się zepsuło

  Walnęło i się zepsuło

  Aneta Ludwig aludwig@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Po styczniowej awarii Leopold Mazur domaga się do firmy EnergiaPro zwrotu kosztów naprawy telefonu i telewizora.
  Od prawie czterech miesięcy nasz czytelnik spiera się z nią o zwrot pieniędzy za zepsute w wyniku awarii sieci energetycznej domowe urządzenia.

  Według relacji Leopolda Mazura do tzw. przepięcia, czyli nagłego wzrostu napięcia prądu, doszło w nocy z 18 na 19 stycznia tego roku. Oglądał telewizję, kiedy nagle zgasło światło. Prądu nie było też u sąsiadów.
  - Rano okazało się, że nie działa telewizor i przenośny telefon.
  Od pracownika pogotowia energetycznego dowiedziałem się, że faktycznie tej nocy w Chróścinie była awaria - opowiada pan Leopold. - W serwisie, do którego zawiozłem telewizor, dostałem potwierdzenie, że uszkodzenie spowodowane zostało przepięciem. Za jego naprawę już zapłaciłem 160 zł, telefon ma mnie kosztować jeszcze 550 zł. Chcę, by te koszty pokrył winny, czyli dostawca prądu - dodaje.
  EnergiaPro roszczenia nie uznaje.
  - Owszem, była awaria we Wrzoskach, która spowodowała wyłączenie około 30 stacji transformatorowych. Mogło wtedy dojść do przepięcia. Jednak nasze urządzenia ograniczają je do określonego przez polskie normy poziomu. Problem w tym, że produkowany teraz sprzęt jest niezwykle czuły i nasz klient powinien się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć, chroniąc od przepięć - mówi Arnold Bolcek, zastępca dyrektora ds. technicznych w Rejonie Energetycznym Opole w firmie EnergiaPro.

  Według firmy problemu by nie było, gdyby każdy odbiorca prądu posiadał urządzenie zabezpieczające przed przepięciami.
  - Podpisałem umowę, w której nie ma o tym mowy. Nikt mi nie mówił o takim obowiązku - oburza się pan Leopold, który nie zgadza się z takimi argumentami.
  O sprawę w imieniu naszego czytelnika zapytaliśmy powiatowego rzecznika konsumentów.
  - Ten pan musiałby udowodnić, że nastąpiła awaria, a w jej efekcie uszkodzone zostały urządzenia. Musi też wykazać, że normy zostały przekroczone. Jeśli tak było, klient może starać się od zwrot poniesionych kosztów, a nawet odszkodowanie. Jak tylko zgłoszenie czytelnika "NTO" do mnie trafi, oczywiście mu pomogę - zapowiada Stanisław Pakos, powiatowy rzecznik konsumentów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Wideo