Staruszek most się zepsuł

  Staruszek most się zepsuł

  Artur Janowski ajanowski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Sypią się ponaddwustuletnie przyczółki mostu Zamkowego. Zaskoczeni urzędnicy uspokajają, ale już zlecili naprawę.

  Skąd ten problem
  W MZD podkreślają, iż w ubiegłym roku, gdy sprawdzano stan przyczółków, nie było z nim i najmniejszych problemów. Skąd zatem taka nagła zmiana? Jak się okazuje, winien jest nie tylko wiek przyczółków. Przyczyn może być kilka. Pierwsza: ostra, zmienna zima, która spowodowała wypłukanie zaprawy. Druga: niski stan wody w Młynówce i nadmierne wysuszenie się fundamentów, które tego nie wytrzymały. Wreszcie trzecia: przejazd jakiegoś ciężkiego samochodu lub autobusu. - Mam za mało danych, aby tak spekulować - oceniał wczoraj Bradecki. - Może być tak, że wszystkie te prawdopodobne przyczyny się na siebie nałożyły i stąd mamy kłopot. Trzeba jednak poczekać na efekty ekspertyzy.  Most Zamkowy to ten, którym opolanie przekraczają lub przejeżdżają kanał Młynówki, idąc z Rynku w kierunku urzędu wojewódzkiego. Od kilku dni można zobaczyć robotników pracujących przy wzmacnianiu przyczółków.

  Ich fatalny stan wyszedł na jaw niedawno, gdy Miejski Zarząd Dróg robił przegląd wszystkich mostów.
  - Nie przewidywaliśmy tych prac - przyznaje Jerzy Bradecki, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu, który był zaskoczony, gdy zadzwoniliśmy do niego w tej sprawie. - Nie ma jednak powodu do niepokoju. Most nie będzie zamknięty dla ruchu. Na całe szczęście, jeżdżą nim tylko samochody osobowe i dlatego poddawany jest dużo mniejszym obciążeniom niż inne obiekty.
  Mimo to urząd już zlecił częściowe umacnianie przyczółków, a także wykonanie ekspertyzy oceniającej ich stan techniczny.
  - Dopiero po jej otrzymaniu (to może się stać za kilkanaście dni) będę mógł powiedzieć, jaką techniką wykonamy całość prac i ile to będzie kosztować - twierdzi Bradecki.

  MZD chciało w tym roku wyremontować częściowo most, ale nie planowało w swoim budżecie prac przy przyczółkach.
  - Cóż, tak to jest, zawsze zdarzają się takie niezaplanowane wydatki. Ten remont trzeba koniecznie zrobić w tym roku - komentuje Bradecki.
  Przypomnijmy, że obecnie ratusz remontuje już most Piastowski. W katastrofalnym stanie są jeszcze wiadukty na Struga i przy Ozimskiej oraz przy Wschodniej. Do tej pory nie wiadomo, za co i kiedy miałyby się rozpocząć budowy nowych obiektów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama