Nieczystości popłynęły z wodą

  Nieczystości popłynęły z wodą

  Justyna Janus jjanus@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Do rzeki Malina w Opolu dostało się około tysiąca metrów sześciennych ścieków. Wyniki badań, które wykażą, czy wyciek był groźny dla środowiska, będą znane w środę.
  Awarię sieci kanalizacyjnej w rejonie ulicy Częstochowskiej wykryto w czwartek około godziny 10. Okazało się, że łącze na rurze odprowadzającej ścieki z przepompowni do oczyszczalni jest nieszczelne. Nieczystości nie mogły więc tamtędy płynąć i ze zbiornika przepompowni przelały się do rzeki Malina. Usuwanie awarii trwało dwie godziny. W tym czasie do rzeki trafiło około 1000 metrów sześciennych zanieczyszczeń.

  - Były to ścieki z gospodarstw domowych i woda deszczowa, więc nic strasznego - mówi Piotr Kętrzyński, prezes firmy Wodociągi i Kanalizacja.
  - Tej awarii nie można było przewidzieć ani jej zapobiec. To stara kanalizacja, która będzie wymieniana w ramach projektu ISPA (od red.: program ruszył w tym roku). Wymiana to jedyny sposób, żeby uniknąć tego typu awarii.
  To, czy rzeczywiście nic strasznego się nie wydarzyło, zbada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W czwartek po południu zostały pobrane próbki z ujścia Maliny do Swornicy (Malina to dopływ tej rzeki), wzdłuż brzegu Swornicy i przy ujściu Swornicy do Odry.

  - Dopiero kiedy będą znane wyniki, będziemy wiedzieć, co robić dalej - mówi Krzysztof Gaworski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. - Jeżeli doszło do poważnego skażenia, na przykład śnięcia ryb, to sprawa trafi na policję i zostanie wszczęte postępowanie.
  Jeżeli nic takiego się nie wydarzy, WiK za wpuszczenie ścieków do rzeki będzie musiał wnieść do urzędu marszałkowskiego tzw. opłatę za korzystanie ze środowiska.
  - Żeby ustalić wysokość tej opłaty, musimy znać wyniki pomiarów zanieczyszczeń, które dostały się do środowiska - mówi Wioletta Ruszczewska, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego. - Wstępnie można przypuszczać, że będzie to kwota od kilkuset do tysiąca złotych.
  Do sprawy wrócimy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Wideo