Ekstrakasa dla prezydenta

  Ekstrakasa dla prezydenta

  Artur Janowski ajanowski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Choć Ryszard Zembaczyński od początku kadencji nie dostał podwyżki, to w ubiegłym roku zarobił ponad 24 tys. zł więcej.
  Na trop niezwykłej zwyżki dochodów trafiliśmy przy porównywaniu oświadczeń majątkowych. W tym, które prezydent złożył w 2004 roku, wykazywał roczne dochody na poziomie 119 tys. zł. Rok później było już tego ponad 143 tys. zł.
  To musiało nas zdziwić. Dlaczego? Prezydent do początku kadencji nie chce podwyżki i zarabia 9929 zł brutto. Nie może też prowadzić działalności gospodarczej, nie ma więc żadnych szans na ekstradochody. O wyjaśnienie zagadkowej różnicy poprosiliśmy już w poniedziałek Mirosława Pietruchę, rzecznika prezydenta.
  - Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie - obwieścił nam grobowym głosem Pietrucha. - Prezydent jest w Niemczech. To są jego dochody i powinien sam o nich opowiedzieć, gdy wróci. Obiecuję, że o to spytam.
  Na wyjaśnienie poczekaliśmy do wtorku. Gdy prezydent usłyszał nasze pytanie, szeroko się uśmiechnął.
  - Moja żona, gdy w tym roku rozliczała mnie z podatku (pracuje w Regionalnej Izbie Obrachunkowej - przyp. red.), też zapytała: skąd masz te pieniądze? - śmiał się Zembaczyński. - Nie ma w tym żadnej tajemnicy. Po prostu w ubiegłym roku stuknęło mi 30 lat pracy i dostałem nagrodę jubileuszową, przysługującą każdemu pracownikowi. Tygodniowo podpisuję po kilka decyzji o takich nagrodach.
  Później rzecznik podał nam szczegóły zwyżki dochodów. Nagroda jubileuszowa to 150 procent pensji, czyli ponad 14 tys. zł. W ubiegłym roku prezydent dostał też 13. pensję i otrzymywał 100 zł brutto ryczałtu na samochód. Co ciekawe, w tym roku szans na 13. pensję nie ma. Sejm zmienił przepisy i odebrał to ekstrauposażenie wszystkim prezydentom.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama