Żeby krwi nie było mniej

  Żeby krwi nie było mniej

  Bim

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Co wtorek, w godz. 11.00 - 17.00, na placu Wolności w Opolu czeka na krwiodawców specjalny ambulans. Będzie tak do końca października.
  Akcję wtorkowych poborów krwi w centrum miasta Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu rozpoczęło przed dwoma laty.

  - W sumie we wszystkie wtorki od maja do października 2004 roku przez stojący na placu Wolności ambulans przewinęło się 725 dawców. Razem oddali 360 litrów krwi - informuje dr Marek Dryja, dyrektor RCKiK w Opolu. - Rok wcześniej, kiedy ruszyliśmy z akcją, odnotowaliśmy o 20 procent mniej i dawców, i zgromadzonej od nich krwi.
  W ambulansie krew pobierana jest na dwu stanowiskach. W każdy wtorek ubiegłego roku odwiedzało go średnio 30 krwiodawców.
  - Jeśli powtórzymy zeszłoroczny wynik, będziemy zadowoleni - mówi dr Dryja. - Dawców, którzy zdecydują się pozostawić krew w ambulansie, będziemy nagradzać różnymi niepodziankami, na przykład zafundujemy im lody w pobliskiej cukierni.
  Podobnie jak w poprzednich dwóch latach, akcja wtorkowych poborów krwi na placu Wolności zakończy się Wielką Opolską Wampiriadą.

  - Chętnym do oddania krwi przypominam, iż do dyspozycji mają nie tylko ambulans. Codziennie od 7.00 do 15.00 krew pobieramy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Kośnego 55 w Opolu - zauważa dr Dryja.
  Obecnie w kraju brakuje wszystkich grup krwi z RH (minus).
  - W Opolu i w całym regionie aż tak źle z RH minusami nie jest, ale lepiej dmuchać na zimne. Krew możemy trzymać przez 42 dni. Żadna ilość, zwłaszcza przed latem się nie zmarnuje - twierdzi dr Dryja.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Wideo