Teraz wezmą się za groby

  Teraz wezmą się za groby

  Fot. Aneta Ludwig

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Kilka dni temu skończyła się renowacja drewnianej świątyni. Teraz mieszkańcy planują prace porządkowe wokół niej.
  - W prace na cmentarzu zaangażowało się sporo mieszkańców, dlatego jesienią zorganizujemy rajd rowerowy z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek dla wszystkich

  - W prace na cmentarzu zaangażowało się sporo mieszkańców, dlatego jesienią zorganizujemy rajd rowerowy z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek dla wszystkich - zapowiadają Anna i Jerzy Zubeil, którzy wspólnie przygotowali projekt renowacji kościołka i grobów. ©Fot. Aneta Ludwig

  Dzięki 10 tysiącom zł, które wioska wygrała w konkursie "Kultura bliska", możliwe było wykonanie najważniejszych prac, czyli konserwacji drewnianego dachu i ścian XVIII-wiecznego kościoła. Specjaliści, którzy do Zakrzowa przyjechali z Rabki, wymienili też spróchniałe gonty i deski. O mały włos nie mogliby jednak skończyć pracy, bo tuż przed zakończeniem robót zabrakło specjalnego impregnatu, którego używali.
  - Najgorsze, że nigdzie nie mogliśmy go kupić - opowiada Jerzy Zubeil, sołtys Zakrzowa, który nadzoruje prace na cmentarzu. - Na szczęście okazało się, że taki sam używany był przy odnawianiu kościoła w Radawiu i pomógł nam tamtejszy ksiądz.
  Oprócz remontu kościółka za wygrane pieniądze odnowione będą także dwa najstarsze groby na miejscowym cmentarzu. Ich żeliwne ogrodzenie czeka jeszcze piaskowanie, konserwacja i malowanie.
  Porządkowanie cmentarza zakończy się latem. Być może wtedy odbędzie się także nabożeństwo w kościółku, który od kilku lat służy jako kaplica pogrzebowa. Wtedy też ma zostać rozstrzygnięty konkurs plastyczny i fotograficzny na dokumentację akcji mieszkańców Zakrzowa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Wideo