Lubi odwiedzać koleżanki

  Lubi odwiedzać koleżanki

  Jag

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  - Tylko nie pytej mnie o dawne lata, bo już pamięć trocha straciłach - powiedziała reporterowi "NTO" najstarsza mieszkanka gminy Komprachcice.
  Zacierające się fakty z przeszłości pani Maria komentuje najprościej jak potrafi - nie chcę wszystkiego pamiętać, bo to było tak dawno, że aż strach myśleć - mówi.

  Ale nie przeszkadza jej to wspominać, jak to kiedyś wsiadła na rower i spróbowała jazdy. - Przejechałach kawałek, a potem się potrzaskałam o ziemię i od tej pory nigdy nie wsiadłam na rower - mówi pani Maria. - Piechtą bezpieczniej było się poruszać.
  I tak zostało do dzisiaj.
  Mając 103 lata, chętnie spaceruje, podpierając się laską. Lubi też odwiedzać swoje młodsze koleżanki. - Mam tu obok jedną, co ma 90 lołt, a druga 93 - mówi jubilatka. - Jak chcę, to sobie do nich pójdę na gołdki. Cała wieś wtedy obgadamy i wtedy wiem wszystko - żartuje pani Maria.

  Mieszka od urodzenia w Komprachcicach. Nigdy dalej nie wyjeżdżała. Tylko w młodych latach pracowała w cegielni w Lewinie Brzeskim. Gdy wyszła za mąż, całkowicie oddała się obowiązkom domowym. Dochowała się trzech córek i syna, 12 wnuków, 17 prawnuków i jednego praprawnuka. - Już nic nie robia - zwierza się jubilatka. - Córka obiad ugotuje. Lubię zjeść wszystko, co uwarzy. No, na przykład kurczaka albo roladę z czerwoną kapustą i kartoflami.
  Mimo sędziwego wieku nie uskarża się na zdrowie. Czasem odwiedza ją lekarz, by sprawdzić, jak się czuje. - Ino czasem, jak już zjem śniadanie, to zamknę oczy na krześle w kuchni i sobie pośpię - mówi pani Maria. - Czytać już nie poradzę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Wideo