Dzielnice domów i zieleni

  Dzielnice domów i zieleni

  Artur Janowski ajanowski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Dzielnice domów i zieleni
  Jak mają wyglądać w przyszłości Wójtowa Wieś i Szczepanowice? Nie ma tam miejsca na przemysł i hipermarkety.
  Dzielnice domów i zieleni
  Materiały podobne

  Gdzie można zobaczyć studium?

  Gdzie można zobaczyć studium?


  Od dziś do 10 sierpnia dokument może obejrzeć każdy opolanin w budynku urzędu miasta na placu Wolności 7/8 (pokój 302, III piętro) w godzinach od 7.30 do 15.30. Urzędnicy czekają także na wszelkie uwagi i sugestie, które zgłasza się na piśmie. Publiczne dyskusje nad zapisami, na które może przyjść każdy, odbędą się 5 i 27 lipca o godzinie 15 w sali im. Karola Musioła. W październiku studium ma się zająć rada miasta. To ostatecznie rajcowie zadecydują o kształcie dokumentu, który ma być gotowy jeszcze w tym roku.  Wiemy to dzięki nowemu studium zagospodarowania przestrzennego, które przygotował ratusz. To dokument wyznaczający politykę przestrzenną miasta. Wszystko, co powstanie w Opolu, musi być z nim zgodne.
  Dziś Wójtowa Wieś i Szczepanowice to sąsiednie dzielnice pełne domów jednorodzinnych, z którymi tylko w niewielkim stopniu konkurują bloki (rejon Szczepanowic w okolicach ulic Chmielowickiej i Tęczowej). Studium nie zamierza zmieniać charakteru dzielnic. Np. w Wójtowej Wsi zarezerwowano sporo miejsca na budownictwo jednorodzinne z sugestią, by nie powstawały tam bloki. W obu dzielnicach wymaga uporządkowania układ komunikacyjny.

  Poznaj przyszłość dzielnicy

  Poznaj przyszłość dzielnicy


  Od dziś do połowy sierpnia będziemy pokazywać, jak zmienią się dzielnice Opola i co szykuje nam studium. Już w czwartek przyrzymy się Półwsi, Bierkowicom oraz rejonowi obwodnicy Północnej. Pamiętajmy, że, gdy powstanie studium, ciężko będzie zmienić jego zapisy. Dlatego czekamy na wszelkie sygnały i interwencje z nim związane. Dzwońcie pod nr tel. 44-32-601 lub piszcie e-maile: ajanowski@nto.pl  Dlatego poszerzona ma być cała ulica Krapkowicka, który zyska miano trasy. Pojawi się także (choć w dużo dalszej przyszłości) obwodnica Piastowska, którą od mieszkańców ma oddzielać szeroki pas zieleni. Studium postuluje także budowę ścieżek rowerowych oraz powiązanie ich z systemem zieleni.
  - Atrakcyjnym terenem dla inwestorów będzie, po wybudowaniu obwodnicy, rejon węzła obwodnicy z ulicą Niemodlińską (prace przy jego budowie właśnie się rozpoczęły) - opowiada Małgorzata Maśko-Horyza, naczelnik biura urbanistycznego, które przygotowało studium. - Na tym obszarze dopuszczamy lokalizację usług: handlu, gastronomii, obsługi komunikacji, np. stacje paliw.
  Co ważne, nie ma możliwości, by na terenie tych dzielnic powstał hipermarket lub fabryka. Na to studium nie zezwala. Usługi i handel mogą się za to pojawić w rejonie obwodnicy Piastowskiej i trasy krapkowickiej.
  Potencjalne ożywienie dzielnica ma zawdzięczać powstaniu szkolnego campusu w dawnych koszarach. Dziś są już one własnością Politechniki Opolskiej. Mają tam powstać nie tylko sale wykładowe, ale w przyszłości także hala sportowa, kryty basen oraz biblioteka.
  Co ciekawe studium przewiduje także zagospodarowanie terenu byłych zakładach Opolanka (dziś w sporej części straszą tam ruiny). Miałaby tam powstać zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna wraz z usługami.

  Małgorzata Maśko-Horyza zastrzega: - To na razie plany i dlatego tak ważny jest głos mieszkańców oraz ich sugestie. Poza tym warto by każdy, kto ma jakiś teren, sprawdził jaką funkcję przypisuje mu studium. Jeśli np. ma tamtędy przebiegać obwodnica, to domu już na swojej działce nie wybuduje - puentuje Maśko-Horyza.

  Sonda

  Jak oceniają studium mieszkańcy dzielnic?
  Barbara Cegielska:
  - Dobrze, że nie będzie u nas hipermarketów. Są już średnie sklepy osiedlowe np. EKO i to zupełnie wystarcza. Mieszkam w Szczepanowicach i nasza dzielnica powinna zachować taki charakter, jaki ma teraz. Najbardziej przydałyby się nowe drogi, w tym obwodnica.

  Marian Szponder:
  - Największym problem jest stan dróg i to, że za kilka lat także nasza dzielnica się zakorkuje. Przydałby się kolejny most przez Odrę, bo ciężko nam się dostać do centrum tymi dwoma obecnymi. Na pewno sporo dobrego zrobiłby basen dla młodych i może uda się go wybudować Politechnice? Na miasto bym nie liczył.

  Anna Kuc:
  - Jeszcze jeden jakiś duży sklep, choć nie hipermarket, by się naszym dzielnicom przydał. Oczywiście, także nowe drogi byłyby bardzo pożądane w tym poszerzenie Krapkowickiej. Poza tym przydałoby się także utworzenie jakiegoś parku. Może miasto przekształciłoby na tereny zielone część wojskowych działek?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama