Domy, ale niewysokie

Artur Janowski [email protected]
Jeśli zapisy nowego studium zagospodarowania przestrzennego zostaną zrealizowane, w północno-zachodniej części Opola pojawią się domy i hipermarkety.

Przyłącz się do dyskusji

Przyłącz się do dyskusji

Wypowiedz się na FORUM NTO

Półwieś to jedna z dzielnic znajdujących się na tym terenie. Dziś zajmują ją głównie domki jednorodzinne. Tak ma pozostać, bo studium nadal przeznacza ten obszar pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne oraz wielorodzinne (przyszykowano na to teren w rejonie ulic Cmentarnej i Kokota). Tymczasem część mieszkańców tej dzielnicy nie chce żeby w ich sąsiedztwie pojawiły się wielkie gmachy.
- Ale to na pewno nie będą wysokie budynki - zastrzega Małgorzata Maśko-Horyza, naczelnik Biura Urbanistycznego, które przygotowało studium.

Na terenie dzielnicy dopuszczone jest także powstawanie obiektów usługowych, handlowych, kultury i administracji. Nie ma jednak mowy o hipermarketach.
Te mogą powstać na działkach pomiędzy Półwsią a Bierkowicami przy ulicy Wrocławskiej. Jedynym pewnym inwestorem jest dziś francuska sieć Auchan. Może za nią pojawią się też kolejni?

Bierkowice - kolejna z dzielnic tej części miasta - to również obszar przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Mało tego. W studium zapisano również tereny pod budowę rezydencji. Prezydent Ryszard Zembaczyński: - Chcemy, by część mieszkańców, którzy stawiają takie domy poza Opolem, miała również taką możliwość u nas. Pamiętamy, że osiedlenie się tych osób w innych gminach to mniejsze wpływy z podatków u nas.

Autorzy studium postulują też, aby przekształcać istniejące w Bierkowi-cach obiekty przemysłowe np. w usługowe. Usługi mają się też pojawiać wzdłuż ulicy Wrocławskiej. Opolski skansen oczywiście pozostanie, ale obok niego zarezerwowano teren pod budowę ogrodu botanicznego. Wiemy, że jego powstaniem zainteresowany jest Uniwersytet Opolski. Kiedy miałby zostać otwarty? Tego na razie nie wiadomo.

Nie wiadomo, kto zechce zainwestować na obszarze obok Bierkowic. Chodzi dokładnie o tereny wzdłuż istniejącego już odcinka obwodnicy północnej. Studium nazywa go strefą aktywności gospodarczej.
- Są tam dogodne warunki do rozwijania usług i przemysłu - opowiada Maśko-Horyza. - Krzyżują się tu dwie ważne dla Opola drogi: istniejąca, chociaż nie ukończonaobwodnica północna oraz projektowana obwodnica Piastowska.
Ze względu na uciążliwość komunikacji nie nadaje się pod lokalizację domów. Z kolei ze względu na położenie po zachodniej stronie miasta i dominujące kierunki wiatrów, nie należy tu budować obiektów uciążliwych dla środowiska - puentuje Maśko-Horyza.

Dlatego na tym terenie przewiduje się lokalizację parku prze-mysłowego tzw. nieuciążliwego przemysłu oraz hipermarketu (naprzeciwko hali Makro).
Maśko-Horyza zastrzega: - To na razie plany i dlatego tak ważny jest głos mieszkańców oraz ich sugestie. Poza tym warto, by każdy, kto jest właścicielem jakiegoś terenu, sprawdził, jaką funkcję przypisuje mu studium. Jeśli ma tam powstać sklep, to domu już na swojej działce nie wybuduje - puen-tuje Maśko-Horyza.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska