Rodzinne wciąż kontrowersyjne

  Rodzinne wciąż kontrowersyjne

  Poj

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  W ratuszu nikt nie ma prawa odmówić samotnej matce wydania druków niezbędnych przy staraniu się o zasiłek rodzinny. A jednak pani Maria z Opola odeszła z kwitkiem...
  Maria prosi o niepodawanie jej nazwiska. Wstydzi się swojej sytuacji: ma małe dziecko, wychowuje je sama, uniosła się dumą i nie pozwała jego ojca o alimenty. Nie ma ich więc zasądzonych, już wie, że po zmianie przepisów od września straci na zasiłku rodzinnym. Konkretnie: nie dostanie tzw. zaliczki alimentacyjnej (120-300 zł) przysługującej osobie, która ma zasądzone alimenty, ale bez skutku usiłuje je wyegzekwować od ojca dziecka przez komornika.

  - Chcę dostać na papierze, co mi będzie przysługiwało, a co nie - mówi pani Maria.
  - Mam prawo starać się o te pieniądze. Poszłam do urzędu miasta, a tam odmówiono mi wydania druków, które składają osoby starające się o zasiłek. Myślę, że urzędnicy już teraz robią odsiew petentów, żeby od września wydawać jak najmniej decyzji odmownych i poprawić sobie statystyki.
  Anna Koska, naczelnik wydziału świadczeń socjalnych, twierdzi, że to niemożliwe, aby jakakolwiek urzędniczka odmówiła wydania druków.
  - Żadna urzędniczka nie ma takiego prawa - mówi Koska. - Zresztą wniosek można pobrać także z innych źródeł, na przykład z internetu.
  Naczelniczka podkreśla jednak, że obowiązkiem urzędników jest doradzanie petentom. Jeśli samotna matka nie ma orzeczonych alimentów, nie dostanie zaliczki alimentacyjnej.

  - Działanie waszej czytelniczki skazane jest na niepowodzenie i zapewne została o tym poinformowana - mówi Koska. - Jeśli w takich przypadkach urzędnik nie będzie nic mówił, narazi ludzi na niepotrzebny trud zdobywania wielu niezbędnych dokumentów z różnych instytucji. My tylko radzimy, a co zrobi petent, to już inna sprawa.
  Przypomnijmy, że 31 sierpnia kończy się obecny tzw. okres zasiłkowy. Wszystkie osoby, które do tej pory dostawały świadczenia, muszą znów starać się o decyzję urzędniczą. W gminach będą także wypłacane zasiłki rodzinne obsługiwane dotąd przez ZUS, KRUS i firmy zatrudniające od 5 do 20 pracowników. Już teraz warto przyjść do ratusza (pokój 16) i dowiedzieć się, co jest potrzebne, żeby od września dostawać pieniądze. Można będzie w ten sposób uniknąć stania w długich kolejkach we wrześniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama