Opole: Żołnierze wyklęci mają swoje święto

fot. Paweł Stauffer
Jako ostatni uczcił pamięć kolegów żołnierzy Eugeniusz Mróz.
Jako ostatni uczcił pamięć kolegów żołnierzy Eugeniusz Mróz. fot. Paweł Stauffer
Około 200 osób przyszło pod opolski pomnik Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia.

Dziś po raz pierwszy w Opolu i w kilkunastu miastach Polski obchodzono oficjalnie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego data - 1 marca - upamiętnia rozstrzelanie w 1951 roku ostatnich przywódców ugrupowania "Wolność i Niezawisłość". Bojowników antykomunistycznego podziemia uczczono apelem pamięci i salwą honorową.

- Dotychczas takie uroczystości odbywały się tylko w Opolu - mówi Arkadiusz Karbowiak, inicjator święta i były wiceprezydent miasta. - Teraz, gdy jest to święto państwowe, mają one ogólnopolski zasięg. W ten sposób przywracamy pamięć ludziom, którzy z tej pamięci mieli zostać całkowicie wykreśleni, a jeśli obecni, to negatywnie.

Obecny na uroczystości prezydent Opola Ryszard Zembaczyński przypomniał, że trwające w latach 1945-1956 walki antykomunistycznego podziemia (liczącego ok. 100-150 tys. ludzi) były bardzo długo białą plamą w historii Polski.
Aby tę plamę zlikwidować, wczoraj w opolskich liceach nr 2 i nr 6 odbyły się sesje popularnonaukowe dla uczniów. Mieli oni okazję poznać działalność podziemia narodowego, WiN-u oraz struktur oporu na Opolszczyźnie. Wielu uczestników uroczystości pod pomnikiem udało się do sali kinowej MDK na pokaz filmu Jerzego Zalewskiego "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać".

- To wszystko są etapy przywracania pamięci o szczególnie bolesnych wydarzeniach - mówi Zbigniew Bitka, wiceprzewodniczący "Solidarności" w UO. - W świadomości Polaków wciąż słabo obecna jest wiedza o tym, że w Polsce trwała wojna domowa, a ludzie biorący w niej udział wiernie dotrzymywali wojskowej przysięgi.

- Jestem z Podola i z tego pokolenia, które tamte czasy pamięta, choć byłem dzieckiem - dodaje Antoni Hreczkosiej. - Wtedy o żołnierzach wyklętych nie wiedziałem. Rodzice dla bezpieczeństwa ukrywali to przed nami. Myślę, że ci żołnierze wiedzieli, że systemu komunistycznego pokonać nie można. Ale pozostali wierni sobie i Polsce prawdziwej. Są godni szacunku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska