Apelacja w sprawie rejestracji stowarzyszenia Ślązków...

  Apelacja w sprawie rejestracji stowarzyszenia Ślązków odrzucona

  Archiwum

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Apelacja w sprawie rejestracji stowarzyszenia Ślązków odrzucona

  ©Archiwum

  Sąd Rejonowy w Opolu wydał wczoraj postanowienie o odmowie dopuszczenia Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej w Opolu do udziału w procesie rejestracyjnym Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej w charakterze uczestnika.
  Apelacja w sprawie rejestracji stowarzyszenia Ślązków odrzucona

  ©Archiwum

  Przypomnijmy, 29 grudnia 2011 r. Sąd Rejonowy w Opolu wydał postanowienie o wpisaniu Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej do Krajowego Rejestru Sądowego. Zaś 12 stycznia 2012 r. Prokuratura Okręgowa w Opolu złożyła apelację od decyzji sądu o tej rejestracji.

  - Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej reprezentowane przez Jerzego Łysiaka i Wiesława Ukleję podniosło we wniosku, że ma interes prawny, sprawa dotyczy bowiem celów statutowych OSPN - mówi Ewa Kosowska-Korniak z Biura Prasowego Sądu Okręgowego w Opolu. - Do wniosku była dołączona apelacja o zmianę postanowienia o zarejestrowaniu Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

  Wnioskodawcy uważają, że doszło do naruszenia art. 35 ust. 2 Konstytucji RP (mówiącym o prawie mniejszości narodowych i etnicznych do tworzenia własnych instytucji edukacyjnych, kulturalnych itp. - przyp. red.) oraz ustawy o mniejszościach narodowych. Sąd odmówił dopuszczenia ich do udziału w sprawie.

  Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej ma prawo złożyć zażalenie na postanowienie sądu. Kiedy postanowienie się uprawomocni, sąd rejonowy przekaże dokumenty do sądu okręgowego, gdzie zostanie rozpatrzona apelacja prokuratury. Potrwa to prawdopodobnie około miesiąca.

  Zdaniem prokuratora uregulowania zawarte w statucie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej odwołujące się do pojęcia narodowości śląskiej wskazują na istnienie narodowości, która w systemie prawa w Polsce nie istnieje. Prokuratura uważa ponadto, że postanowienie o wpisie zapadło z naruszeniem ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Zaś statut SONŚ jest niezgodny z prawem, skoro usiłuje kreować nieistniejącą mniejszość narodową.

  Po złożeniu przez prokuraturę apelacji sędzia Katarzyna Czajka napisała uzasadnienie postanowienia o wpisaniu SONŚ do KSR. - Dozwolone jest twierdzenie o samym sobie, że jest się narodowości śląskiej - czytamy w dokumencie. - Twierdzenie takie nie tworzy narodu ani też mniejszości narodowej.

  Zdaniem sędzi statut SONŚ jest zgodny z polskim prawem. Uzasadnienie przypomina, że w ustawie o narodowym spisie powszechnym przez narodowość rozumie się deklaratywną, opartą na subiektywnym odczuciu, indywidualną cechę każdego człowieka, wyrażającą jego związek emocjonalny, kulturowy z określonym narodem lub wspólnotą etniczną.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Wszystkie komentarze (12) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  SMOG W OPOLU [MAPA JAKOŚCI POWIETRZA]

  Mapę dostarcza Atmoterm

  Warto zobaczyć

  Niezwykła książka kulinarna w prezencie!

  Niezwykła książka kulinarna w prezencie!

  Festiwal Książki już za 3 miesiące w Opolu!

  Festiwal Książki już za 3 miesiące w Opolu!

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Wideo