Laboratorium WCM. Największe laboratorium na Opolszczyźnie

Redakcja
Renata Wabińska
Renata Wabińska Sławomir Mielnik
- Mamy równie dobry sprzęt najnowszej generacji oraz równie dobrze wykształconą kadrę jak podobne placówki w Europie - mówi Renata Wabińska, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Wojewódzkiego Centrum Medycznego.

- Jak często i jakie badania laboratoryjne powinien wykonać człowiek w celach profilaktycznych?
- Po skończeniu 40 lat należałoby oznaczyć raz w roku morfologię, ale koniecznie z rozmazem, którego lekarze często nie zlecają. Chodzi m.in. o ustalenie poziomu glukozy żeby zapobiec cukrzycy, skontrolowanie poziomu cholesterolu, by przeciwdziałać zmianom miażdżycowym oraz tym, które sieją spustoszenie w naczyniach krwionośnych. Warto także wykonać badanie kału na obecność krwi utajonej, bo to jest zwiastun krwawienia z przewodu pokarmowego oraz ogólne badanie moczu.

- Odbierając wyniki badań widzimy na karteczce zapis normy. Pacjenci porównują liczby, a następnie zaglądają do internetu szukając tam głębszej interpretacji wyników...
- Nie zagłębiając się w tłumaczenie trudnych do zrozumienia procesów biochemicznych, zachodzących w organizmie człowieka, zalecam by pacjent udał się z wynikami do lekarza. Tylko on właściwie je zinterpretuje i podejmie decyzję o dalszej diagnostyce.

- Które z badań można wykonać dopiero od niedawna?
- Bardzo poszerzył się zakres badań wykrywających choroby z autoagresji oraz autoimmunologicznych (m.in. toczeń,celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie wątroby). Dawniej nie oznaczano też np. lipazy - enzymu, którego podwyższony poziom sugeruje ostre zapalenie trzustki. Milowy krok postawiono też w diagnostyce laboratoryjnej nowotworów. Dziś można - na podstawie wyników - monitorować przebieg chorób, nie przeoczyć wznowy czy progresji.

- Jaką rolę w procesie diagnostyki laboratoryjnej odgrywa nowoczesny sprzęt?
- Laboratoria WCM wyposażone są w urządzenia najnowszej generacji - takie jakimi dysponują dobrze wyposażone placówki służby zdrowia w rozwiniętych krajach UE. Dzięki nim skraca się czas oczekiwania na wyniki, rozszerza zakres badań (od biochemicznych po immunochemiczne), zwiększa wydajność pracy zatrudnionych analityków i doskonali jakość wyników.

- Jakie gwarancje ma pacjent, gdy idzie o wiarygodność wyników badań laboratoryjnych?
- Wiarygodność tę potwierdzają prowadzone cyklicznie wewnętrzne i zewnątrzlaboratoryjne kontrole. O dobrej pracy laboratorium świadczą też wyniki sprawdzianów zewnątrzlaboratoryjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, potwierdzone certyfikatem. Poziomem badań nie odbiegamy od europejskich standardów. Mamy równie dobry sprzęt najnowszej generacji oraz równie dobrze wykształconą kadrę jak podobne placówki w Europie.

- Czy zatem w laboratoriach opolskiego WCM można wykonać wszystkie zlecone przez lekarzy badania?
- Czasem zdarzają się tylko niezwykle rzadkie schorzenia, do których potrzebne są unikalne odczynniki, których nie posiadamy. A zainteresowanie tymi badaniami jest niewielkie. W sumie jednak proponujemy pacjentom ponad 140 różnego rodzaju badań podstawowych i specjalistycznych. Jesteśmy bowiem największym laboratorium na Opolszczyźnie.

- Poinformujmy więc Czytelników, jakie to badania...
- Możemy wykonać:

badania podstawowe z biochemii klinicznej,
badania podstawowe z hematologii oraz ocenę rozmazu krwi obwodowej i szpiku kostnego,
badania z koagulologiim
badania z analityki ogólnej,
badania z autoimmunologii (choroby z autoagresji - toczeń, choroby jelit, wątroby, naczyń)
badania alergologiczne,
hormony i metabolity,
markery nowotworowe,
monitorowanie leków,
narkotyki w moczu,
diagnostykę chorób serc, cukrzycy, anemii, trombofilli i skaz osoczowych oraz białka monoklonalnego.

- Czy laboratorium wykonuje badania tylko dla pacjentów leczonych w przychodniach i oddziałach szpitalnych WCM?
- Nie, nie tylko. Wykonujemy je także na zlecenie innych szpitali województwa opolskiego, przychodni oraz prywatnych gabinetów lekarskich. Na podstawie zawartych umów wykonywane są także badania dla kontrahentów z całego kraju.

- Dbających o zdrowie pacjentów zniechęca do profilaktycznych badań konieczność uzyskania zlecenia od lekarza pierwszego kontaktu i odczekanie w kolejce. Czy można ten etap ominąć?
- Podstawowe badania, takie jak np. morfologię krwi czy też ogólne badania moczu możemy wykonać na życzenie pacjenta. Ale jeśli nie ma on skierowania od lekarza, to musi za nie zapłacić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska