Betania przyjęła się w Opolu na dobre

Redakcja
Nagrodę "Przyjaciel Betanii” z rąk ks. Mariana Niemca odebrali m.in. państwo Jolanta i Zygmunt Szulcowie. - To piórko jest dla nas zobowiązaniem do dalszej pomocy - mówią.
Nagrodę "Przyjaciel Betanii” z rąk ks. Mariana Niemca odebrali m.in. państwo Jolanta i Zygmunt Szulcowie. - To piórko jest dla nas zobowiązaniem do dalszej pomocy - mówią. Paweł Stauffer
Z hospicjum domowego i stacjonarnego skorzystało w latach 2012-2013 354 pacjentów. Placówce chętnie pomagają darczyńcy i wolontariusze.

Okazją do podziękowania jednym i drugim była uroczysta gala, którą Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zorganizowało w miniony piątek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Jego prezes, ks. Marian Niemiec, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu przedstawił także dorobek placówki.

Od 2012 roku z pomocy hospicjum domowego skorzystało 154 chorych (78 kobiet i 76 mężczyzn). Lekarze odwiedzili ich 883 razy, pielęgniarki złożyły w ich domach 3095 wizyt. W hospicjum stacjonarnym przybywało w ciągu minionych dwóch lat 200 chorych (111 kobiet i 89 mężczyzn), 24 osoby wypisano do domu.

Podczas gali honorowe nagrody "Przyjaciel Betanii", mające postać rzeźby w kształcie piórka, otrzymali darczyńcy hospicjum: Eugenia i Krzysztof Sakowie z synem Wojciechem, Jolanta i Zygmunt Szulcowie, Małgorzata Parcej, Krystyna Brzenska, Wiesław Chmielowicz, prezes Energetyki Cieplnej Opolszczyzny oraz pracownicy ECO wspierający hospicjum m.in. przez darowizny z jednego procenta.

- Piórko jest ulotne jak życie ludzkie - mówił ks. Niemiec. - Ale symbolizuje też jego ruch, piękno i delikatność. Z pomocą naszych przyjaciół chcemy robić wszystko, by chuchać na to piórko ludzkiego życia i dbać, by było zawsze czymś godnym, wartościowym, czystym i pięknym. Dziękujemy wszystkim. Mam przekonanie, że "Betania" znalazła w Opolu swoje miejsce, że przyjęła się tutaj na dobre. Wyrazem tego jest obecność tak wielu ludzi, którzy pytają nas, jak mogą pomóc.

- Mamy firmę rodzinną - mówi Eugenia Sak. - Są z nami także wnuki, które przyuczamy do pomagania innym. Odchodzili nasi rodzice i dziadkowie. Wiemy, co to jest cierpienie i śmierć. Więc skoro powstało tak wspaniałe dzieło jak "Betania", staramy się je wspierać i jednym procentem, i wpłatami na konto, i pomocą przy serwisie samochodów.

- Daliśmy się wciągnąć w ten piękny projekt i już przy nim pozostaliśmy - przyznają Jolanta i Zygmunt Szulcowie. - Jesteśmy dość zajęci, więc wspomagamy "Betanię" finansowo. Piórko, które otrzymaliśmy, jest nielekkie, bo w nim jest cały trud, pomysłodawców i wolontariuszy hospicjum. Ta nagroda to dla nas zobowiązanie do dalszej pomocy.

Medale "Przyjaciel Betanii" wręczono najaktywniejszym wolontariuszom odwiedzającym pacjentów hospicjum (jest ich obecnie 33). Dziesięcioro wspiera "Betanię" od początku jej istnienia. Wśród tych ostatnich są Teresa Trocha i Marianna Sowada.

- Warto pomagać - uważa pani Teresa. - Mój ojciec był pacjentem hospicjum domowego. I to jest moja podstawowa motywacja. Już samo przybywanie z chorym daje dużo. A taka osoba potrzebuje też pomocy, czasem drobnej, np. zrobienia herbaty.

- W hospicjum naprawdę warto być - dodaje pani Marianna. - Także dlatego, że nie tylko my dajemy. Pacjenci ofiarują wiele nam. Napędzają nas energią. Kiedy pacjent i wolontariusz ufają sobie, mogą rozmawiać o wszystkim, nawet o śmierci. Wiążemy się z nimi, jak z najbliższą rodziną.

Podziękowano także nauczycielom - opiekunom uczniów wspierających placówkę podczas różnych akcji promocyjnych. Jest tych uczniów ok. 150. Najaktywniej hospicjum pomagają PG nr 5 i PG nr 6 w Opolu, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Zawodowych nr 4, Zespół Szkół "TAK", Zespół Placówek Kształcenia Plastycznego oraz ZS w Dobrzeniu Wielkim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska