Ponad 400 uczniów na happeningu dla hospicjum "Betania" w...

Ponad 400 uczniów na happeningu dla hospicjum "Betania" w Opolu [wideo, zdjęcia]

Krzysztof Ogiolda

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Młodzież rozdawała opolanom żonkile zrobione przez więźniów.
10 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Nowej Trybuny Opolskiej

Happening dla "Betanii"

Happening dla "Betanii"

Link do głównego zdjęcia

400 uczniów na Rynku w Opolu. ©Paweł StaufferW południe wokół ratusza zebrało się ponad 400 uczniów opolskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wzięli oni udział w happeningu Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie pod hasłem "Pola Nadziei".

Jego uczestnicy odśpiewali piosenkę nawiązującą do utworu śpiewanego chętnie przez harcerzy: "Płyną statki z bananami": Płyną statki z żonkilami w siną dal,/ łabidu daj daj, łabidu daj.
okruchy nadziei pośród fal, łabidu daj daj, łabidu daj. a ty mi podaj, podaj, podaj mi proszę pomocną dłoń.

Razem z uczniami śpiewał m.in. Krzysztof Kawałko, wiceprezydent Opola.

- Przyszłam tu ze swoją klasą, bo chcę wesprzeć ideę pomagania hospicjum - mówi Julia Pierzga z PG nr 5 w Opolu. - Tam przebywają osoby bardzo chore. Niełatwo im pomóc. Myślę, że uśmiechnięci, śpiewający młodzi ludzie przypominają, że ci ludzie tam są i czekają na naszą pomoc.

Około stu uczniów po zakończeniu happeningu ruszyło do miasta. Rozdawali przechodniom bibułkowe żonkile i kwestowali na rzecz hospicjum "Betania". Ponad tysiąc żonkili wykonali więźniowie Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim. Kilku z nich przyjechało na happening. Przed ratuszem poprowadzili "warsztaty" robienia żonkili.

- Taki żonkil z bibuły, drutu i kleju powstaje w jakieś pięć minut - mówią Artur i Krzysztof, osadzeni z Sierakowa Śląskiego. - A jak się dojdzie do wprawy, to nawet szybciej. Zdecydowało się na to około 20 z nas, by pomóc hospicjum, ale także pomóc sobie. Czasu nam nie brakuje, więc chcieliśmy wesprzeć innych, pokazać, że jesteśmy kimś więcej niż przestępcami.

- Happening jest po to, by dać ludziom nadzieję na odchodzenie w miłości i bez bólu - mówi Katarzyna Dera, koordynator projektów w "Betanii". - Inicjatywa młodych ludzi, którzy się spotkali, by pomóc chorym z hospicjum pomaga tworzyć pozytywną atmosferę wokół tego miejsca.

Komentarze

Wszystkie komentarze (1) forum.nto.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Warto zobaczyć

Castingi do Miss Polski Opolszczyzny 2016

Castingi do Miss Polski Opolszczyzny 2016

Pomagają wyjść z domu

Pomagają wyjść z domu

Opera Lwowska - najlepsze duety i arie świata w Opolu

Opera Lwowska - najlepsze duety i arie świata w Opolu

Wideo