Wojewódzkie dożynki w Starych Siołkowicach [zdjęcia]

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Do rywalizacji stanęło 28 koron.
Do rywalizacji stanęło 28 koron. Sławomir Mielnik
Rolnicy Opolszczyzny obchodzili w niedzielę doroczne święto plonów. Gospodarzem dożynek były Stare Siołkowice. Najlepsi rolnicy - Sylwia Kupczyk i Robert Psiorz przekazali gospodarzom regionu chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów.
Rolnicy Opolszczyzny obchodzili w niedzielę doroczne święto plonów.

Dożynki w Starych Siołkowicach

- To był dobry rok, pogoda nam sprzyjała, a plony są bardzo dobre. Od 1993 roku nie mieliśmy takich zbiorów zbóż - 9 ton pszenicy z hektara, 7 ton jęczmienia. To rekordowe wyniki - powiedzieli nto Sylwia Kupczyk i Robert Psiorz, starościna i starosta tegorocznych dożynek wojewódzkich.

Pani Sylwia gospodaruje na 50 hektarach, specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Jej krowy dają rocznie 170 tys. litrów mleka. Pan Robert ma 70 hektarów ziemi, hoduje trzodę chlewną (rocznie ma 200 tuczników) i uprawia kukurydzę.

Stare Siołkowice z okazji święta plonów przepięknie się przystroiły, a częstym motywem dowcipnych dekoracji była Unia Europejska. "Ja nie orze, bo mi Unia pomoże" głosił napis przed jedną z zagród. Faktem jest, że 10 lat Polski w UE unowocześniło polskie rolnictwo i przetwórstwo. 106 mld złotych zostało rolnikom wypłaconych z unijnych środków, z czego ponad połowę stanowiły płatności bezpośrednie.

Konkurs Koron i Wieńców Dożynkowych wygrała Krośnica - w kategorii koron kłosowo-ziarnkowych i Żywocice - w kategorii koron ziarnkowych. Do rywalizacji stanęło 28 koron.

Gwiazdą wieczoru były zespół "Czerwone Gitary". Po jego koncercie goście dożynek wzięli udział w zabawie tanecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska